Трима кандидат-студенти се борят за едно място в Медицински университет-Пловдив. Това съобщи заместник-ректорът по учебна дейност проф. д-р Мария Куклева.
Кандидатстудентската кампания вече е в разгара си. От МУ-Пловдив очакват между 1600 и 1800 кандидат-студенти за държавната поръчка.
„За разлика от другите университети, които споделят, че имат по-малък брой кандидати заради демографския проблем и по-малкия брой завършващи средно образование, ние устойчиво поддържаме добро ниво и очакваме достатъчно голям брой кандидати”, заяви още проф. Куклева.
Първият изпит е по Биология и ще се проведе на 4 юли, а по Химия е на 11 юли.
Тази година изпитът по биология ще бъде по-кратък, защото ще е под формата на тест. От следващата година изпитът по химия също ще бъде тест със задачи. Ще бъде изготвено помагало и ще има пробен изпит по химия.
„Засега имаме 65 чуждестранни кандидати от 16 страни, като се има предвид, че кампанията за чуждестранните студенти приключва септември месец. Най-много са от Великобритания -35, Германия – 10. Имаме от Великобритания, Гърция, Молдова, Кипър, Ирландия, Нигерия. Досега имахме кандидати от 40 страни, тази година броят на страните беше около 30 за сметка на концентрацията на държави от Европейския съюз като Германия и Италия”, съобщи още заместник-ректорът по учебна дейност.
„Имаше публикации в чуждестранната преса и във вестник Гардиън през учебната година, където наши чуждестранни студенти споделиха своя опит. Ние имаме около 30% чуждестранни студенти, като 26% от записаващите се идват самостоятелно, като са научили за нас от свои познати и от страницата на МУ. Нашият ангажимент не приключва само с приема и обучението. Наскоро ние сключихме договори с две болници в Гърция-една в Солун и една в Атина, където нашите студенти чужденци могат да проведат летните стажове в своята страна. Имаме намерeние подобна идея да осъществим и в Германия. Провеждаме различни курсове с лектори от Великобритания, където английски лекари запознават нашите студенти с условията на работа там.”, пояси още проф. Куклева.
Друга новост за чуждестранните студенти е, че за втора поредна година те имат един месец интензивно изучаване на български език, който улеснява комуникацията във социалната среда, в града и в комуникацията с пациентите. Обучението дава много добри резултати, подчертават от МУ-Пловдив. Именно заради тях е променено и работното време на библиотеката, защото са четящи студенти.
„Чуждестранните студенти допринасят и за колорита и икономиката на града – те са около 2000 студенти”, поясни още проф. Куклева.
От есента специалността „Фармация” ще се изучава и на английски език. Досега такава възможност имаше в специалностите „Медицина” и „Дентална медицина”.
TrafficNews.bg