Трима водещи хирурзи от Плевен изразиха ясно желание да се ваксинират- проф. Добромир Димитров, д-р Славчо Томов и чл. кор. проф. д-р Григор Горчев.

И тримата са сред световноизвестните имена, свързани с роботизираната хирургия. Проф. д-р Добромир Димитров преди броени дни извърши уникална операция, за първи път по рода си у нас. Проф. д-р Славчо Томов пък е ректор на Медицинския университет , а чл. кор. проф. д-р Григор Горчев в далечната 2004 година нареди България сред водещите страни, които използват съвременните методи при оперативното гинекологично лечение.

И тримата днес работят с трето поколение робот Да Винчи и разшириха периметъра на дейност в тази посока. Създадоха и продължават да обучават млади лекари. Заслужиха и утвърдиха авторитета на плевенската школа по света. Затова тяхното мнение винаги е важно.

Работата не спира и по време на пандемия с коронавирус. Мнението на учените е , че ваксината е пътят, който трябва да следваме.

"Ваксините не са създадени така бързо, както смятат някои хора", каза пред БНР проф. д-р Славчо Томов:

"Фирмите работят по такива видове ваксини повече от десет години...Аз ще се ваксинирам, както ще го препоръчам и на моите близки".

Проф. д-р Григор Горчев посочи, че ще се ваксинира, като избягва да коментира темата, защото това според него трябва да правят специалист:

"Аз преболедувах Covid-19 и видях какво е. Догодина ще се ваксинирам. Проблемът е, че се изказват хора, клиницисти, които не са наясно - трябва да се чуят компетентните специалисти в тази област - пфизиатри, имунолози, алерголози и инфекционисти. За да се създаде колективен имунитет“.

"В този труден момент е необходимо по-голямо доверие към специалистите и хората с опит", заяви в "Хоризонт за вас" проф-д-р Добромир Димитров, заместник-ректор на Медицинския университет:

"Аз ще се ваксинирам, в момента, в който ми намалеят анителата“, каза той.

Специалистите посочиха, че най-важно за спиране на пандемията е по-голямо покритие от ваксинирани хора. Те допълниха, че за първи път толкова много хора участват в проучването за различните фази на ваксините - над 43 хиляди.