
Мащабна кампания за реставрация и обновяване на сграда - културен паметник, в която се помещават Гимназия „Св. Св. Кирил и Методий” и ОУ „Княз Александър Първи”, стартира днес в Пловдив. Благотворителен великденски базар с боядисани яйца, козунаци, курабии и украса за празника организира Клуб „Пловдив - Оптимист Интернешънъл” от 25 до 28 април в двете училища. Всички събрани средства ще се използват за реставрацията и ремонта на сградата на ул. „Хан Кубрат” №15 в Пловдив, която още през Възраждането е била храм на образованието.
Базарът е първата инициатива от мащабната кампания, в която са се включили и родители на учениците, която цели обновяването на над 165-годишната сграда на бившата Пловдивска мъжка гимназия, обясни президентът на Клуба доц. д-р Диляна Вичева. Тя разказа, че през последните 30 години не са правени ремонти на зданието и на прилежащите му части, включително училищния двор, а за този период училищната база сериозно се е амортизирала. Наясно сме, че само една акция няма да е достатъчна, затова обмисляме провеждането на още няколко благотворителни инициативи. След базара предстои нова инициатива на 24 май – най-българския празник, когато ГХП „Св. Св. Кирил и Методий” отбелязва и патронния си празник.
Тъй като сградата на бившата Пловдивска мъжка гимназия е паметник на културата, дамите от Клуб „Пловдив - Оптимист Интернешънъл” се ангажират и с изготвяне на проекта по съгласувателните процедури, а също така и с наемането на изпълнител на проекта и с проследяване на качественото извършване на строително-ремонтните работи”, каза доц. Вичева.
Зад стените на основаното от Найден Геров на 1 септември 1850 г. първоначално като Пловдивско училище са учили бележитите българи Васил Иванов Кунчев - Левски, Иван Вазов, Пенчо Славейков, Богдан Филов, Пейо Яворов, Любен Каравелов, Тодор Каблешков, Димчо Дебелянов, проф. Асен Златаров, Панайот Пипков, Борис Дякович. Знания и мъдрост са преподавали видни общественици като Йоаким Груев, Христо Г. Данов, Димитър Благоев, Петър Зографски, Златю Бояджиев, Светослав Обретенов, Иван Мърквичка и мн. други. А спомоществовател и дарител на училището преди Освобождението от 1878 г. е възрожденецът Душо Хаджидеков
С базара децата и юношите от двете елитни училища - ОУ „Княз Александър Първи” и Гимназията с хуманитарен профил „Св. Св. Кирил и Методий”, ще отбележат разцъфващата пролет и ще се подготвят за посрещането на Великден, обясниха организаторите на кампанията. Предметите за продажба са изработени от учениците с помощта на родителите и учителите им, които са на мнение, че подобни инициативи имат възпитателен характер, защото помагат на децата да се запознаят с историята на България и културните ни ценности, както и да оценят усилията, вложени от предците ни при основаването на първите светски училища.
TNS.bg
Още от категорията

Участник във финала на "Капките" предложи брак на приятелката си пред 40 000 на "Васил Левски"

