Скандално решение на един от съставите на ТЕЛК в Пазарджик. Оказва се, че експертната комисия взема важни решения, свързани с тежки диагнози, без да има на разположение съответния специалист.
Станалият вече известен ”Първи състав на ТЕЛК” към МБАЛ ”Пазарджик” спокойно заменя психиатър с педиатър. И без да преглежда, драстично реже проценти на дете с тежко заболяване. Дори и го оставя без средства за препитание, но му позволява частично право на професионална работа.
Явяване пред „Първи състав на ТЕЛК” в Пазарджик на практика оставя майка и болното й дете без никакви средства.
„Няма да получавам никакви пари и не мога да бъда личен асистент на детето, защото трябва да обжалвам решението на ТЕЛК пред НЕЛК. През цялото това време оставаме без доходи и без никакви пари”, споделя майката на Кристина - Недка Кичукова пред Нова телевизия.
„В този ден не е имало психиатър. Тъй като има психиатрична диагноза, уместно е да бъде консултиран и от психиатър”, заяви директорът на МБАЛ „Пазарджик” д-р Красимир Темнилов, който също е психиатър. „Първи състав на ТЕЛК” не преглежда детето, но има издадено решение.
„Само ме попитаха дали детето посещава училище. Изпратиха ме да чакам пред вратата, където се намира „Първи състав на ТЕЛК”. И там чакахме доста. Представиха детето на председателя на ТЕЛК д-р Генов. Той попита дали посещава училище. Това беше, приключи се с прегледа”, разказва Кичукова. Оказва се, че липсата на психиатър, изобщо не е проблем.
„От една година децата, които са с психични разстройства, са дадени да се гледат от педиатър. Съжалявам за това, което се е случило. Това е много голямо недоразумение”, заяви още директорът на болницата. Той също е издавал ТЕЛК решение на Кристина през 2017 година.
Посещаваме център за психично здраве в Пловдив. Там квалифицирани специалисти диагностицират Кристина от години. Говорим с един от лекарите, изготвили експертизата, нужна за явяване пред ТЕЛК в Пазарджик.
„Съвестта ми и на моите колеги е чиста. Детето страда от генерализирано разстройство на развитието. Поведението е аутистично, страда езиково-говорното развитие”, обясни лекарката, изготвила експертизата на Кристина.
Според майката детето има нужда от постоянни грижи. Това потвърждават и експертите от пловдивския център за психично здраве, които са дали препоръки, че детето не може да се обслужва и функционира самостоятелно, без помощ от възрастен.
Недка Кичукова и дъщеря й се връщат, за да попитат дали ТЕЛК може да поправи собствената си грешка, но от там им отвърнали, че това е невъзможно. Според майката, този състав на ТЕЛК е допуснал още една грешка, даваща абсурдна възможност на детето й – способност за извършване частично на професионална работа.
Още от категорията
ЕК: Инфлацията в България спада, но бюджетният дефицит расте