Близо 65% от хранителните продукти на пазара са вносни. Най-масово се внасят плодове, зеленчуци и месо, съобщават от Българската стопанска камара.
В отговор министърът на земеделието Десислава Танева съобщи, че се създава Консултативен съвет по храните, в които ще бъдат поканени представители на министерствата на икономиката, на финансите и на здравеопазването. Целта е създаване на изцяло нов закон за храните, който да защити българските производители.
Тази година Великденската ни трапеза ще бъде вносна. Близо 80% от доматите на пазара са полски, гръцки или турски.
Месото на трапезата ни също ще бъде от чужд произход. То се внася предимно от Испания – замразено, размразява се у нас и се предлага за свежо българско месо.
Заради този търговски трик масово производителите работят на загуба и предлагат продуктите под себестойността им. От бранша твърдят, че почти 30% от месото на пазара е внесено у нас контрабандно, съобщава бнт.
Румен Караманов, Асоциация на свиневъдите: Годишното потребление е около 200 хил. тона, от които 60 хиляди тона са контрабанда. Контрабандата се равнява превърната в живи животни някъде около 800 хиляди глави и около 80 милиона ощетява бюджета годишно.
Основният фактор за заливащите пазара у нас вносни стоки, е наложеното ембарго над Русия, като щетите за българската хранителна индустрия са над 12 милиона лева. В отговор, министърът на земеделието Десислава Танева заяви, че се подготвят законодателни промени, които да защитят българските производители. Тя потвърди, че една от спасителните мерки е само наши производители от съответния регион да доставят храни в училища и детски градини.
Министър Танева потвърди, че до два месеца наредбата трябва да бъде одобрена и от Брюксел.
TrafficNews.bg