Назначена в годината, когато балона КТБ започва да се надува и освободена тихомълком на 30 май 2014 г. 37-годишната счетоводителка от Добрич Полина Кавръкова без никаква публичност е сменена от ключовата позиция две седмици преди банката да бъде атакувана от медийната група, свързана с Делян Пеевски и да рухне на 12 юни, съобщава Infosi.
„Това е една „калинка” долетяла от далечна Добружда, чийто способности са свързани с други неща, не с финансови умения. Това е човек от кадровата банка на Сараите, минала по особен път, за да стигне до тази позиция. Не ми е удобно да ги коментирам”, казва председателят на комисията „Вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание” ген. Атанас Атанасов.
Финансовото разузнаване на ДАНС има цялата информация за движението по сметките на всички банки в страната, както за паричните потоци от и към България. Службата, ръководена от Полина Кавръкова, може да проверява всички банкови сметки и движението по тях без съдебно решение, в реално време. Именно чрез преводи за стотици милиони, чрез „кухи” фирми, бяха откраднати парите на вложителите в КТБ.
Вече бившата шефка на дирекция „Финансово разузнаване” Полина Кавръкова няма опит в службите преди да бъде назначена за директор на супер структурата в ДАНС. Преди да поеме един от най-отговорните финансови постове в държавата, Кавръкова има собствен бизнес , който прехвърля на сестра си Ивана. Една от фирмите на Кавръкова е консултантската компания „Евроланд” ООД. До 2001 г.
Кавръкова е неин управител и притежава 25% от акциите. Останалите дялове са собственост на скандалния добрички бизнесмен Атанас Атанасов – Наско Атлантата. Според публикация в „България Днес” в Добрич Атлантата е свързван с източване на ДДС. Наско Атлантата е част и от скандала с хванатата с подкуп председателка на Административния съд във Варна Анелия Цветкова. След ареста на съдия Цветкова стана ясно, че рушветът от 10 хиляди лева е даден именно от Атлантата, за да спечели дело, водено от съдия Цветкова.
„Нещата с КТБ са много дебели”, заявява новият председател на комисията за вътрешна сигурност и обществен ред в Народното събрание ген. Атанас Атанасов.
„Нещата са покрити. Не можеш да разполагаш с такъв солиден инструмент, какъвто е Законът за пране на пари, и да проспиш ситуацията. Банките са длъжни да подават информация в ДАНС. Седиш си на бюрото и всичко ти идва на компютъра – за всеки превод над 10 000 лева в България, за всяка транзакция над 30 000 лева в чужбина! А ДАНС спи… 4 милиарда лева пропадат?!”, възмущава се Атанасов.
Предисторията на назначаването на Кавръкова е повече от любопитна. Тя поема поста от доктор Васил Киров. Финансов разузнавач с огромен опит. Васил Киров е човекът, на чиито сведения се базира секретния доклад на американското посолство за банковата система у нас, изтекъл в Уикилийкс през 2011 година.
В документа се говори за лошите практики на няколко български банки, сред които КТБ, за свързаното кредитиране и за раздаването на кредити на фирми, близки до собственицитена банката, които нямат намерение да ги връщат.
От доклада става ясно, че върху Васил Киров е налаган политически натиск, за да не проверява определени банки. Става ясно и друго – че Васил Киров е полагал доста усилия за прекратяване на „гнилите” практики сред някои български банки.
И така стигаме до 2011 година. Тогава се случват две събития – докладът изтича в Уикилйкс, Киров е сменен, а Кавръкова го наследява.
Това е и годината на старта на големия възход на КТБ, която започва да расте в геометрична прогресия, за де се превърне в пирамида. След тази година започва мащабно и безпрецедентно до този момент раздаване на кредитите на кухи фирми, чрез които КТБ е източена.
Дали Киров е отстранен или си е тръгнал, не е известно. За капацитета му на финансов разузнавач говори факта, че по-късно той печели конкурс и става зам.- директор на службата за борба с финансовите измами ОЛАФ в Брюксел.
Изпратихме въпроси и молба за интервю с Киров до ОЛАФ, но от там отклониха поканата ни. Без коментар останаха и питанията ни към ДАНС за отговорността на дирекция „Финансово разузнаване” към източването на парите на вложителите в КТБ.
Госпожица Полина Кавръкова е отстранена или сама си е тръгнала от поста си точно две седмици преди медийните атаки и рухването на КТБ. Това се случва на 30 май.
По-късно, през август Кавръкова получава висок пост в Комисията за финансов надзор, където работи в момента. Тя вече отговаря за контрола върху дейността на пенсионните фондове. bTV я открива по телефона на новото й работно място. Кавръкова е изключително изненадана, че знаят къде работи. Пита откъде имамт тази информация и отказва да отговори на въпросите за ролята на финансовото разузнаване при източването на КТБ.
TrafficNews.bg