Има адвокати, които познават закона, и адвокати, които познават съдии. Съдебната система в България трябва да бъде реформирана, а ключова промяна ще бъде, ако главният прокурор се назначава и уволнява от президента. Това каза в петък на среща със студенти кандидатът за президент от коалиция Движение 21 и НДСВ Татяна Дончева.

По думите ѝ така президентът става отговорник на държавното обвинение и негов гръб. Според нея, когато държавният глава назначава и уволнява главния прокурор, той ще дължи обяснение на обществото, а действията му могат да бъдат санкционирани от парламента с процедура по импийчмънт, ако се сметнат за неправомерни.

Съдебната система в този си вид у нас обслужва мафията, смята още Дончева. "Ако главният прокурор у нас е замесен във всякакви схеми, няма никакви механизми, по които да бъде отстранен. Той ще остане седем години на този пост", констатира кандидатът за президент. И припомни: "Имахме главен прокурор със съмнения, че е участвал в криминални престъпления. После индеферентен главен прокурор, което позволяваше всякакви влияния в прокуратурата. А сега имаме прокуратурата, която работи за КОЙ".

Дончева смята, че при съставянето на Конституцията е била допусната грешка, тъй като е бил привнесен механично моделът на Сталинската прокуратура. "От дистанцията на времето ще трябва да признаем, че това не е било най-удачното решение", посочи Дончева. "Очевидно българската конституция се нуждае от рефрешване, което е хубаво да става много организирано и експертно подготвено", коментира още лидерът на Движение 21.

Според нея трябва да се стигне до съгласие между партиите за свикване на Велико народно събрание (ВНС), което да премахне самия институт на ВНС от конституцията. Едва тогава ще може да се премине към промяна на конституцията в частта ѝ за съдебната власт. "Трябва да се изготви законопроект, който да се коментира в прокуратури и адвокатури, със студенти и експерти. Защото в момента съдебната система обслужва мафията", заяви Дончева.

В съда все пак има втора инстанция...

Тя призова студентите да прослушат записите от "Яневагейт", за да видят нагледно как може да се изкриви системата. "И все пак – там говорят съдийки. Но в съда има следваща инстанция, или следващи две инстанции, има последващ контрол. При прокуратурата има само централизация", допълни тя.

Друг основен въпрос бе външната политика. В отговор на въпрос на студент как трябва да лавираме като малка държава на кръстопът в геостратегическите интереси на големите държави, Дончева бе категорична, че трасето е едно и то се минава както спускане на ски от световния шампион Алберто Томба.

"Много обичам новоизлюпени политици да рецитират фразата "аз ще провеждам независима, балансирана външна политика", коментира Дончева, припомняйки, че фразата няма никакво значение.

"Една малка страна като нашата не може да провежда независима външна политика. Когато човек знае реалните си възможности и знае докъде да се простре, тогава ще постигне много повече", каза тя.

Дискусионен се оказа и въпросът с бежанците. Категоричното мнение на Дончева по този въпрос е, че Дъблинското споразумение не трябва да бъде денонсирано така, както твърди опонентът й в кандидат-президентската надпревара Красимир Каракачанов. По думите й това би било грешка. Според нея е необходимо преразглеждане на някои от условията в него.

Дончева не пропусна да спомене, че евродепутатът Ангел Джамбазки от ВМРО също е подкрепил въпросния регламент при гласуването в Европейския парламент.

"Патриотизъм с рецитиране на история никъде няма. Истинският патриотизъм са днешните ни постижения", посочи Дончева.

Тя не пропусна и въпроса с повдигането на националния ни дух, връщайки се във времето назад, когато българската интелигенция започва да говори, че нацията трябва да бъде повдигната, за да бъде успешна борбата й за независимост от османската власт. По думите й това означава при определянето на бюджета - перото за българската култура и образование да е приоритет.

Татяна Дончева сравни харченето на европейските средства у нас с пазаруване в МОЛ. "Ние вземаме пари от Европа много неразумно и ги харчим още по-неразумно", коментира тя.

На въпрос на студент как трябва да бъде преодолян този проблем, Дончева посочи, че именно с назначаването на главен прокурор от президента се дава инструмент, с който държавното обвинение да контролира и тези харчове. Като примери тя даде парите, дадени от Европа за селски стадиони, за басейни в мюсюлмански региони - където, по думите й, няма кой да се съблече по бански и да ги ползва.

Дончева коментира и гафа на кандидата на ГЕРБ, че националната сигурност е над човешките права, пише mediapool.bg. "Държавите с най-високо ниво на националната сигурност са тези държави, в които има върховенство на закона", каза номинираната за Дондуков 2 от Движение 21. И продължи, че има нещо гнило в договорките между Бойко Борисов и турския президент Ердоган, тъй като България връща потърсили убежище у нас турски граждани в разрез с международни договори, които е подписала.

Дончева припомни на студентите, че именно те са движеща сила на всички промени в страната и визира началото на демократичните промени у нас и времето на първия демократично избран президент д-р Жельо Желев. По думите й в дъното на нашата несполука като народ е това чувство на несправедливост, с което живеем.

TrafficNews.bg