Върховният административен съд (ВАС) отмени разпоредбата, ограничаваща правото на студентите платена форма на обучение да получават стипендии, съобщиха от съда.

Според решението не е нарушен принципът за равенството на гражданите пред закона. Отменената разпоредба е текст от постановление на Министерския съвет от 2000 г.

Производството се гледа повторно, след като ВАС прие, че първоинстанционният състав е отменил нормативния акт поради нарушение на процедурата по неговото приемане, но не е разгледал доводите за противоречие със закона на разпоредбата от постановлението.

При второто разглеждане на случая съдиите приемат, че с решенията на правителството са допуснати нарушения от Закона за нормативните актове. Такива са установени при изработването на проекта на постановленията, публикуването и приемането им.

Съгласно разпоредбите на Закона за висшето образование, уреждащи правото на стипендия, законодателят използва единствено понятието „студенти“, без да прави диференциране на формата на обучение дали е платено или е субсидирано от държавата.

С въвеждането на подобно разграничение с оспорения подзаконов нормативен акт, се ограничава правото на стипендия на студентите, приемани за обучение срещу заплащане, пише БТА.

В мотивите на съда пише още, че равенството на гражданите пред закона е изведено като конституционен принцип, който стои в основата на гражданското общество и държавата. То е формулирано още и като основно право на гражданите.

Решението подлежи на обжалване пред петчленен състав на ВАС.

Общо одобреният прием в държавните висши училища е 41 566 бройки за студенти и 1585 за докторанти. От тях 35 600 са за кандидат-студенти след завършено средно образование. Останалите са за образователно квалификационна степен магистър след бакалавър. Това каза преди месец министърът на образованието Красимир Вълчев на брифинг в Министерския съвет.