Строителните материали са поскъпнали с около 25% за последните няколко месеца след скока в цените на желязото, алуминия и други сплави на метали. Тъй като те са и една от базовите суровини за производство на значителен спектър от строителните пособия и материали, тяхното поскъпване оказва сериозно влияние върху крайните потребителски цени. Вторият фактор за скока в цените на строителните материали е увеличението на горивата. 

През последните 2 месеца металът е скочил с около 30%, подобна е и ситуацията и алуминия. Така основен фактор, който вдигна цените за крайните потребители, е поскъпване на суровините на международните пазари на стоманата и желязната руда. 

Справка в ценоразписите на строителните магазини показва, че най-много поскъпването се е отразило на всички инструменти и машини, направени от метал и сплави. Разликите са драстични дори при малки пособия като маламашката например, чието средна цена е скочила на над 10 лева. Поскъпнали са и всички инструменти и пособия, касаещи електрическите мрежи. 

Между 10% и 20% са поскъпнали почти всички основни строителни компоненти като латекси, бои, грундове, фугини и други строителни смеси. 

Металните конструкции за строителство, облицовки, арматура и други цели също са поскъпнали с около 30%. Гипсокартонът също се търгува с между 50 ст и 1 лев за лист според различните видове и дебелини. При профилите оскъпяването е с около 1 лев за бройка. 

Вероятно голямото търсене на строителни материали покрай бурното строителството, а и големият потребителски интерес към ремонти, също влияят в посока завишаване на цените. Всичко това обаче води до поскъпване както на имотите ново строителство, така и на услугите на фирми за довършителни дейности. 

Към момента въпрос с отворен отговор е дали поскъпването ще продължи. Данните от Американския пазар показват, че цената на висококачествени метали е скочила почти два пъти повече от средната стойност за 10 години и е се е качила приблизително 200% над нивото от август. Американският пазар не е виждал подобни стойности от края на Голямата рецесия. 

Ето и средните цени на суровините на европейския пазар към днешна дата: