България се нуждае от лидерство и поемане на ясна отговорност за извеждане на преден план и по-добро координиране на политиките за детето и семейството. Това заявиха представители на Национална мрежа за децата по време на пресконференция, която се проведе едновременно в София, Пловдив и в още 10 града в страната.

"Дебатите от последните месеци показват, че е крайно време България да поеме повече отговорности за децата и семействата у нас", заяви Георги Богданов, изпълнителен директор на Национална мрежа за децата по време на събитието в София.

"Ние като обединение на 152 организации, работещи с и за деца и семейства – професионални и родителски обединения, поставяме това искане днес, за да бъде България по-добро място за живот и развитие на децата, а семействата да бъдат по-спокойни и подкрепени в грижата за децата си", допълни той.

"За да се случи това и за да бъдат изведени политиките за детето и семейството на преден план, предлагаме да бъде излъчен Министър на детето и семейството. Неговата или нейната задача според нас трябва да бъде осигуряването на комплексен, цялостен подход към проблемите, пред които се изправят децата и семействата. Този лидер трябва да води обществения дебат, да обединява, координира и предлага политики, които да отговарят на различните потребности на различните деца и техните семейства в Министерски съвет заедно с всички министри и държавни ведомства", смятат от Национална мрежа за децата.

Според мрежата липсва координация между различните институции. Това оставя политиките за деца и семейства в застой и дори понякога в регрес като качество на подкрепата на родителя и особено в работата по случаи на деца, които имат нужда от закрила. 

"Много често хората не смятат, че са чути и не вярват, че нещо може да се промени. През последните месеци е очевидно, че общественото доверие в държавните институции по отношение на политиките за деца и семейства е изключително ниско. Именно затова е необходимо да има ясен план за това каква е държавната политика за подкрепа на семейството, която да предоставя помощ и подкрепа на всички деца и родители", обясняват още те.

"Но това да имаме Министър на детето и семейството не е достатъчно. Необходимо е да има и институция, която да следи, както неговата работа, така и работата на всички държавни институции, отнасяща се до децата и семействата. Затова настояваме за Омбудсман за детето, чиято роля би била да се застъпва за правата на децата и решение на проблемите, които родителите срещат, включително и при потенциални нарушения от страна на държавните институции", смятат още те.

България е една от малкото страни в Европа, която няма омбудсман, който да отговаря за децата. Създаването на позицията на детския омбудсман ще даде възможност интересите на децата да бъдат истинска задача за държавата, тъй като добрия живот на децата е неразривно свързан с добрия живот на семействата – и на самите родители.

Ако България има Министър на детето и семейството, той може да бъде лидер и да отстоява правата и интересите на децата и семействата във всички системи - здравна, образователна, социална, правосъдна и др. Така ще се постигне по-голяма интегрираност и ще се подобри координацията и взаимодействието за посрещане на нуждите на децата и семействата.

„Разговорът за проблемите на децата не бива да бъде замитан или употребяван за разпалване на страховете у родителите преди избори”, коментира в Пловдив Елка Налбантова, програмен директор на Националната мрежа за децата.

Според директора на КСУДС – Пловдив Неда Петрова пък заради голямата натовареност и нереалистични очаквания към Дирекция Социално подпомагане, тя не може да си върши адекватно работата. Но един министър може да следи и да разпредели работата между отделните институции.

"Крайно време е да осъзнаем, че институциите не трябва да бъдат насочени към децата в риск и тези с увреждания, а към всички деца. За да не се стига до там те да попадат в институциите", категорична е Петрова.

"Когато става дума за това, че институциите не разговарят с гражданите, това е половината от проблема. Също толкова тревожно е, че институциите не разговарят една с друга. А за да има такъв диалог, трябва да има система, която да ги обединява”, отбеляза и психологът Ренета Венева, изпълнителен директор на Национален алианс за работа с доброволци. Тя постави и друг много важен въпрос – как овластяваме децата и младите хора да участват в диалога? „Овластяването трябва да стане във всяка детска градина, във всяка общност. Имаме отговорност да чуем от какво имат нужда децата през тяхната сензитивност, през техния живот. Нашите деца не са научени да говорят за проблемите и да търсят решение. Нямат усещането за партньорство. Те са едни консуматори на политики, към които нямат никакво отношение. И това трябва да се промени", смята Ренета Венева.

Неда Петрова посъветва родителите да не се плашат да говорят за проблемите си и да не приемат социалните работници като врагове, които искат да отнемат детето им. До извеждане на детето от дома се стига на много късен етап, едва след като разговорите и работата на различните институции с родителите не са дали резултат.

 

Съветът на специалистите е да се разговаря и да се търси помощ. Повече от година и половина работи националната телефонна линия за деца 116 111, където може да се сигнализира за проблем. Вече е създадена и Фейсбек група „ЗА по-добра държава НА децата ни”. Там всеки може да следи актуалната информация за детето и семейството.