Отбелязваме 157 години от подвига на Хаджи Димитър. В подножието на легендарния връх Бузлуджа се събраха стотици българи, за да сведат глави и да отдадат почит пред паметта на войводата и неговата чета. На днешната дата се е състояло последното сражение на четата, превърнало се в символ на саможертва и непоколебим стремеж към свобода.

Кулминация на честванията беше историческа възстановка на последната битка, представена от Национално дружество „Традиция“. Участници от клубове в цялата страна, облечени в автентични униформи и носии, пресъздадоха героичните мигове от юли 1868 г.

Тържественото отбелязване на годишнината събра представители на държавната и местна власт, военнослужещи, членове на родолюбиви комитети и граждани от цялата страна, предаде bTV. Под звуците на патриотични песни бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър, издигнат на мястото на героичната му гибел.

В своето слово д-р Чавдар Ангелов, директор на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, подчерта ключовата роля, която събитията от 1868 г. изиграват за бъдещето на българската национална революция. Той припомни думите, че днешният ден е ден за почит и свързване с националната памет.

Според д-р Ангелов, разгромът на четата се явява „венец на четническата тактика, разработена от идеолога на българската национална революция Георги Раковски“. Този трагичен, но славен край, обаче, кара дейци като Васил Левски да преосмислят стратегията.

„След този край на четата, героичен, разбира се, хора като Васил Левски се замислят и стигат до идеята, че тактиката на сборни чети не бива да бъде догма, а би следвало да започне организация вътре в българските земи, а не с влизане на добре въоръжени отряди отвън, които без поддръжка от българския народ няма как да се справят“, разказа д-р Ангелов.

„Именно по време на този трети събор, преди 140 години, тук на това място, Захари Стоянов и Чардафон Велики, всички дейци на Съединението се събират, отдават почит на войводата и координират действията си по отношение на предстоящия съединистки акт, който се случва няколко седмици по-късно, на 6 септември 1885 година в Пловдив“, отбеляза д-р Ангелов.