Протест срещу насилието над животни се проведе пред ВМА. Протестът е организиран от "Приятели на Мечо" и "Невидими животни". Повод за недоволството е прегазването на кучето Мая в кв. "Разсадника" София. Протестиращите искат "Справедливост за Мая". Протестиращите настояват за по-строги наказания за насилие над животни и критично отношение към служители на държавни институции, които извършват подобни деяния.
Те искат също ВМА да уволни доктор Ненад Цоневски, който беше заснет да минава с автомобил през кучето пред гараж в квартал "Разсадника". Протестиращите носят плакати с надписи: „Ако мразиш животните, губиш правото да се наричаш човек!“, „И моето сърце плаче заедно с вашите, поне тези, които имаме сърца!“, „Ефективни присъди за насилие срещу животни!“. Много граждани бяха довели на протеста и своите кучета.
Хората окачваха каишки на входа на поликлиниката към ВМА в памет на загиналото животно.
„Лекар би трябвало да бъде по-хуманен от обикновените хора“, казаха част от протестиращите.
Д-р Цоневски се яви в Трето районно управление заедно с адвокат, където му беше повдигнато обвинение – причиняване на смърт на гръбначно животно. Наложена му е гаранция от 5000 лв., а според разследващите той съдейства на органите. По-късно днес участниците в протеста ще се отправят на шествие до НДК, където ще запалят свещ в памет на Мая.
Надвечер пред Окръжния съд във Варна около 30 души се събраха, за да изразят недоволството си от зачестилите случаи на насилие над животни в страната. Поводът беше също убийството на кучето Мая в София, разкритията за зверствата на Габриела Сашова и Красимир Георгиев от Перник, както и нападението преди месец във Варна, при което три питбула разкъсаха кучето Буханка и раниха неговия собственик.
Протестиращите заявиха, че институциите не предприемат нужните мерки и че подобни случаи не бива да остават без последствия. Гълъбина Захариева, участник в протеста, остро осъди действията на лекаря, прегазил кучето Мая.
„Протестирам с цел да се вземат адекватни мерки срещу поведението на така наречения лекар-хирург от ВМА София, който съвсем безцеремонно прегази и уби едно живо същество. Този човек е дал клетва да пази живота… Искаме да знаят хората, че няма да допуснем такова нещо да остане безнаказано“, каза Захариева.
Жената настоя за строги мерки и промяна в системата. „Искаме достатъчно висока глоба, дори наказание в затвор, защото този човек - той ще го направи отново.
Още от категорията
Виж всички
Изследвания: Най-големите звезди във Вселената могат да експлодират, без да оставят следа след себе си
Мъж загина, след като бе ударен от камион на АМ „Марица"
Акценти
Виж всички
Мъж загина, след като бе ударен от камион на АМ „Марица"
Пловдивски спецполицай е задържан за детска порнография