Пореден опит на собственик на крупен имот на "Кукленско шосе" за встъпване във владение бе посрещнат с бойкот от страна на настанилите се в постройки хора.
Днес на мястото се събраха 30-тина души, които оспориха правото на Тодоров за собственост, и бяха категорични, че няма да си тръгнат от къщите, въпреки че Тодоров беше придружен от адвоката си Станислав Иванов и частния съдебен изпълнител Стефан Горчев, който представи изпълнителен лист, издаден от съда за въвеждане на собственика в имота.
Тодоров става собственик на имот от 12 декара на Кукленско шосе, след като го закупува от прочутата в миналото пловдивска фамилия Калпакчиеви. По-късно през 90-те наследници на Павел Калпакчиев реституират земята и постройките на Тухларна фабрика.
По време на социализма фабриката е била одържавена и в нея се били наети хора от Кърджалийски, Пазарджишко и Северна България, които се настанени от държавата в къщички край промишлените сгради. През 90-те обаче наследниците си търсят правата и си връщат част от семейните имоти. В последствие делят имота и продават част от него на "Ер Те" ЕООД.
Започват процедури по бутане на опасните постройки и хората биват предупредени да си изнесат вещите, за да не пострадат с десетки уведомления. Заселените работниците и техните наследници обаче не могат да приемат, че трябва да се махнат от обитаваните без правно основание имоти.
"Ние знаем, че трябва да си тръгнем. Знаем, че тук си има собственик", казват част от хората, а други заявяват "Как ще ни гонят, живеем от тук, откакто сме се родили". Всъщност хората нямат никаква собственост там.
Настоящият собственик от фирма "Ер Те" иска да използва имота, който е закупил. През октомври 2018 година всички живущи, чийто точен брой дори е неясен, биват уведомени, че трябва да се изнесат. Хората молят да останат през зимата и да търсят нов дом напролет. Тодоров се съгласява и дава възможност на хората да прекарат студените месеци в досегашните си домове.
През пролетта на 2019 обаче вместо обещаното напускане, част от хората започват да пращат жалби до Омбудсмана на България и дори пускат жалба в прокуратурата, в която твърдят, че гоненето им е незаконни и с постоянните уведомления, че сградите ще бъдат съборени представляват "психически тормозени".
Прокуратурата излиза с категорично становище: "Живущите в тези жилища не са собственици на същите. Не разполагат с документи за собственост, не представят действащи договори за наем, дори не са адресно регистрирани там."
Това, от което според тях черпят права да обитават въпросните жилища, са заповеди за настаняване от стари и несъществуващи предприятия. Самите заповеди в повечето случаи са издадени на починали роднини, близки и други, но не и на самите тях.
"Дадохме на тези хора достатъчно много време. Тя нямат никакво правно основание да бъдат тук. Никой от тях не е правил опит дори в съда да оспорва нашите действия", коментира пред TrafficNews адвокат Станислав Иванов.
Според адвоката на настанилите се хора Стоимен Гърбев, трябвало собственикът да представи съдебно решение, като по думите му изпълнителен лист не бил виждал. Гърбев се позова на документ от Община Пловдив, в който пише че част от сградите са останали държавни.
Всъщност обаче в документа става дума за терена преди делбата и никоя от държавните сгради не попада в парцела от 12 декара, собственост на "Ер Те" ЕООД. За това сочи и справка, издадена от Областна администрация - Пловдив, в която е удостоверено, че теренът и сградите върху него са частни.
Частният съдебен изпълнител Стефан Горчев посочи, че днес ще бъдат обиколени границите на частния имот и всички, които претендират за някакво право върху сграден фонд ще бъдат призовани да докажат претенциите си. Такива обаче те до момента не са могли да докажат нито пред прокуратурата, нито пред съда, поради липса на право да обитават каквото и да е на тази територия. Полицейски екипи са на мястото, за да се уверят, че няма настанилите се да създадат напрежение по отношение на действията на законния собственик.