
След часове дебати в здравната комисия – три законопроекта, касаещи специализантите, бяха приети на първо четене. Това са текстовете на управляващото мнозинство (ГЕРБ-СДС, БСП–ОЛ и ИТН), коалицията ПП–ДБ и партия „Възраждане“.
След поетия ангажимент от политическите сили към младите медици общо четири текста бяха предложени. Всички те предвиждат по-високи възнаграждения за младите лекари, допълнително заплащане при продължаващо обучение или придобита квалификация, както и по-скъпо заплащане на часовете нощен труд. А при неспазване на параметрите – ръководствата на болниците да бъдат глобявани с 15 хил. лева при първо установено нарушение и с 30 хил. лева при второ.
Разделителна линия днес се оказа формулата, по която ще се изчисляват заплатите на специализантите. А именно – дали възнагражденията им да бъдат 150% от средната брутна заплата, или да бъдат договорени в колективен трудов договор. Зад второто предложение застанаха само от ГЕРБ–СДС, БСП–ОЛ и ИТН. Именно против подобно искане обаче се обявиха специализантите. Те са категорични – ако към Народното събрание бъде придвижен текст, който е различен от исканията им, нови протести ще има.
Същият спорен текст беше подкрепен и от здравното министерство. От становището, в което стана ясно, че за да бъдат изпълнени параметрите в законопроекта на управляващото мнозинство, са предвидени 39 млн. лв., които да обезпечат новите разходи в болниците, финансирани от МЗ. Зад предложението за утвърждаване в КТД на специализантските възнаграждения застанаха и от КНСБ.
От своя страна ПП–ДБ и „Възраждане“ в текстовете си се придържат към исканията на младите лекари, а именно – заплати в размера на 150% от средната брутна работна заплата за страната за последните 12 месеца. Двата законопроекта бяха приети на първо гласуване в здравната комисия, но стана ясно, че няма да срещнат подкрепата на ГЕРБ–СДС, БСП–ОЛ и ИТН при следващите гласувания.
Единственият текст, който днес не беше приет на заседанието на комисията, е този на партия „Величие“. Според тях началната заплата за лекар у нас трябва да е 6000 лв., за професионалистите по здравни грижи – 4000 лв., а за санитарите – 1500.
Лекарите срещу лупуса - и защо симтоми като косопад, безсъние и рязко спадане на теглото могат да са сериозни
„150% от средната работна заплата е 2927 лева нето, което е нашето искане. В момента специализантите получават между 1000 и 2000 лева нето, с допълнителното материално стимулиране, и затова казваме, че е недостатъчно“, коментира Василена-Киара Димитрова, студент по медицина.
„От самото начало казваме, че заставаме зад нашите искания – 150% от средната заплата. Няма да подкрепим никое друго предложение“, заяви Калина Божилова, стажант-лекар.
„Министерството на здравеопазването подкрепя всички действия, но тук ние поставяме въпроса – първо, да не се получат диспропорции и второ – то да бъде справедливо“, каза Силви Кирилов, министър на здравеопазването.
Според него трябва да бъдем реалисти и да не се прави политика чрез цифри.
Още от категорията

Желязков: Дeмокрацията, върховенството на правото и зачитането на човешките права са постаментите на българската дипломация

Голям пожар край Сливен
