Нови мерки ще изненадат неприятно шофьорите, които паркират не само без да плащат, но и без да спазват правилата в районите със синя и зелена зона в столицата.
Досега инспекторите на Центъра за градска мобилност нямаха правомощия да санкционират коли, паркирани извън платените места, но в нарушение на Закона за движение по пътищата. Полицията пък не смогва да изпраща екипи за нарушителите.
"От началото на тази година е сформиран екип от 10 контрольори, които имат правомощията и да санкционират, освен да сигнализират за неправилно паркирани автомобили", обясни пред TrafficNews Румяна Милова, която оглавява дирекция „Паркиране и мобилност“ в ЦГМ. Въпросните служители са упълномощени от кмета Йорданка Фандъкова и вече имат правомощия на общинската полиция. Екипът разполага и с 5 паяка, за да вдигат колите в нарушение.
Платената зона в София ще бъде разделена на 5 подзони и всеки ден на случаен принцип контрольорите от новото звено на ЦГМ ще се концентрира в една от тях.
"Много често шофьорите паркират колите си максимално близо пред офиса си или кафето, в което са седнали и наблюдават за контрольори. Вече ще им бъде по-трудно да не спазват Закона за движнеие за пътища или да не плащат за зона при концентрираната прверка в района. Така ще можем да обхванем и прочистим целия район за един ден, като това не означава, че на следващия пак няма да сме там.", коментира директорът в ЦГМ.
Според нея целта на тази реорганизация не е събирането на още санкции, а превенцията, тъй като затегнатият контрол ще държи шофьорите под напрежение и евентуално ще ги отучи от лошите практики.
При акциите си инспекторите ще поставят предупредителна бележка на неправилно паркирания автомобил и ако шофьорът не я премести, паякът ще я вдигне. Глобата започва от 60 лева, след което ще се съставя фиш.
От началото на 2019-та има над 14 хиляди вдигнати коли. За същия период през миналата година бройката е 9 000.
Снимка: dariknews.bg
Още от категорията
Противоепидемични мерки влизат в сила в първа област у нас