Има ли вероятност да останем без Спешна помощ? От началото на годината лекарите, които работят в София, са вече наполовина от необходимото. Търсят се 200 медици. Въпреки че работещите в системата от години алармират, че са застрашен вид, днес те вече са наистина на изчезване. След 10 години, 60% от тях ще бъдат пенсионери.
"Много от колегите нямат желание да работят в Спешна помощ, тъй като нашата работа е изключително стресова, изключително тежка... От друга страна, разбира се, рисковете от катастрофи, рисковете от агресия на пациентите, рисковете от различни заразявания от инфекциозни заболявания", каза пред камерата на "Събуди се" д-р Делян Георгиев, началник-смяна в Спешна помощ - София.
По данни на софийската Спешна помощ между 60 и 70% от повикванията съвсем не са спешни - проблем, който се задълбочава все повече на фона на изчезващите медици.
Линейките на смяна към Спешна помощ - Монтана в момента са три. Поради липсата на лекари, по-често с тях пътуват фелдшери - като Огнян Тончев, който работи в системата от 39 години.
"Има дни, в които почти не слизаме от линейката. Остават ми още осем месеца до пенсия и не мисля да оставам да работя", заяви Тончев.
Повече от 10 спешни медици търсят и в Кюстендил заради големия район и трудно достъпните места. За да достигнат до отдалечените планински села, лекарите понякога вървят пеша в продължение на час. Понякога носят и пациентите на ръце.