Общинските съветници могат да получат отсрочка, за да решат дали да останат в местните парламенти или да развиват бизнес в конкретната община. Новите промени в Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобито имущество, са внесени от шефа на правната комисия в Народното събрание от ГЕРБ Данаил Кирилов и колегата му Християн Митев от „Обединени патриоти“.
Изискванията, която внесоха смут в пловдивски парламент са, че общински съветници не могат да участват в управителните и контролни органи на фирми, които имат сключени договори със съответната община и общински предприятия. Всички, засегнати имаха срок до 23 февруари да декларират, че не участват в такива фирми, или да променят обстоятелствата, ако имат такова.
Новите текстове предвиждат този текст от закона да влезе в сила едва от 1 декември 2019 година, вместо да важи от края на януари. Това обаче на практика означава, че с мораториума ще трябва да се съобразяват следващите общински съветници с мандат 2019 - 2023 година, тъй като догодина трябва да се проведат местни избори.
Постовете на над 15 души в местния парламент бяха под въпрос заради промените в антикорупционния закон.
Сред съветниците, които имат договор с общината е Димитър Чолаков, чиято фирма обслужва линии от градския транспорт на Пловдив. Друг е Кирил Търев, който участва във фирмата КМД - подизпълнител на „Чистота”.
Въпросителна обаче има около членовете на управителните тела на държавните фирми като Спартак Николов, който е директор на ВиК, Гошо Къчков на НКЖИ, а Радослава Ташкова е представител в няколко държавни фирми от страна на Община Пловдив, същото важи и за други съветници от ГЕРБ. Друга въпросителна бе около Пепа Деведжиева. Тя е представител на застрахователна фирма, която има сключени договори с общински предприятия и звена.
Така, ако тези промени бъдат гласувани съставът на общинския съвет ще остане непроменен, тъй като бе пред угрозата 1/3 от него да се смени.
Ето и новите изисквания в закона:
„(5) Общинският съветник не може:
да бъде член на управителен, надзорен или контролен съвет, съвет на директорите, контрольор, управител, прокурист, търговски пълномощник, синдик или ликвидатор на търговски дружества с общинско участие или директор на общинско предприятие;
да заема длъжност като общински съветник или подобна длъжност в друга държава - членка на Европейския съюз;
да е едноличен търговец, съдружник, акционер, член на управителен, надзорен или контролен съвет на търговско дружество, което има сключени договори с общината, в която е общински съветник, както и с търговски дружества с общинско участие или с общински предприятия."
Още от категорията
Какво се случва с дрехите, които изхвърляме в контейнерите