![Софийски градски съд гледа мярката за неотклонение на Румен Гайтански](https://cdn2.trafficnews.bg/2024/08/19/sofiiski-gradski-sad-gleda-miarkata-901.jpg)
Софийски градски съд гледа мярката за неотклонение на Румен Гайтански. Той е обвинен като подбудител по разследването за отпуснат от Българската банка за развитие (ББР) кредит за 148,5 млн. лв. Той бе задържан с прокурорска мярка за до 72 часа, след като доброволно се предаде в петък на органите на реда.
Гайтански е представляван в съдебното заседание от адвокат Красимир Донков. Софийска градска прокуратура настоява съдът да наложи мярка "задържане под стража" на Гайтански.
По досъдебното производство са обвинени още бившият изпълнителен директор на ББР Стоян Мавродиев, чието местонахождение все още не е известно, и Иван Георгиев, представител на фирмата „Роудуей кънстракшън“, която е взела кредита. Мавродиев е с обвинение за длъжностно присвояване в особено големи размери, а Георгиев е обвинен като помагач, той е с наложена прокурорска мярка „парична гаранция“ от 50 хил. лв.
Разследването започва в края на октомври 2022 г. по повод сигнал за отпуснатия кредит през 2019 г. от ББР. Образувано е и водено разследване за престъпление по служба. Разследването е възложено на Главна дирекция "Борба с организираната престъпност" (ГДБОП), а след това на следовател от Софийската градска прокуратура. С постановление от 5 май 2023 г. производството е прекратено, тъй като наблюдаващият прокурор е приел, че не са налице доказателства за престъпление по служба.
Апелативната прокуратура потвърждава прекратяването, но Върховната касационна прокуратура констатира пропуски в разследването, тъй като не са били изследвани част от връзките между дружествата, които по някакъв начин са свързани с кредита. Поради това от 12 януари 2024 г. делото е върнато на прокуратура за продължаване на разследването, като веднага след това се дават указания за разпит на свидетели и е изискана документация. Впоследствие, след законодателни промени, досъдебното производство е възложено на Комисията за противодействие на корупцията. При извършените претърсвания са иззети документи и други доказателства.
Акценти
![Нов квартал със 75-метрови небостъргачи изниква в Пловдив](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/07/381_nov-kvartal-sas-75-metrovi-148.jpg)
Нов квартал със 75-метрови небостъргачи изниква в Пловдив
![С колко нарасна Пловдив за година? В „Тракия” - най-малко новодомци, „Южен” остана втори по прираст](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/05/381_s-kolko-narasna-plovdiv-godina-trakiia-423.jpg)
![76-годишен преби жена си край Асеновград, заплаши я със смърт заради нива](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/07/381_76-godishen-prebi-zhena-si-krai-317.jpg)
![Сваляха в движение хора от лифта в Сопот, след като съоръжението блокира](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/09/381_svaliaha-dvizhenie-hora-lifta-sopot-343.jpg)
![Мартин и Виктор избраха: Ето кои ще са участничките в Ергенът](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/09/381_martin-i-viktor-izbraha-eto-koi-shte-sa-369.jpg)
![Пловдивчанка издирва мъж за кражба на велосипед в Кючука](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/09/381_plovdivchanka-izdirva-mazh-krazhba-683.jpg)
Пловдивчанка издирва мъж за кражба на велосипед в Кючука
![Керкез: Всеки мач е тежък, ще се радвам ако вземем нови играчи](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/09/381_kerkez-vseki-mach-e-tezhak-shte-se-558.jpg)
![Фермер: Продавам доматите за 80 стотинки, а в магазина струват 5 лева](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/09/381_fermer-prodavam-domatite-80-stotinki-a-841.jpg)
![Пловдивчани: Поне 4500 лв. са нужни на семейство, за да живее нормално АНКЕТА](https://cdn2.trafficnews.bg/2025/02/08/381_plovdivchani-pone-4500-lv-sa-nuzhni-009.jpg)