Гражданско сдружение алармира с писмо еврокомисаря Тибор Наврачич, който отговаря за културата и образованието, за унищожаването на две уникални сгради в центъра на София, дело на известния архитект Никола Лазаров.
Първата застрашена сграда е на улица „Кузман Шапкарев” №3, на метри от Народния театър. На нейно място трябва да се построи 8-етажен офис център. Къщата на видния търговец Никола Гешов е другата застрашена сграда.
„Има непосредствената заплаха от сигурно и неизбежно разрушаване на две архитектурни бижута в централната част на българската столица”, пише в писмото на Гражданска инициатива за опазване на културно-историческото наследство (ГИОКИН), оглавявана от художника Владо Руменов, познат с участието си в протести срещу правителството и столичния кмет Йорданка Фандъкова.
Сградата на ул. "Кузман Шапкарев" N 3 е построена през първата половина на 20-ти век и до неотдавна е била защитена със статут на “паметник на културата”.
„По неизвестни причини, този статут е премахнат и сега сградата е оставена изцяло на решенията на новият си собственик - строителен предприемач, който харесва локацията и размера на парцела, но не и културата, историята и наследството за сегашните и идните поколения българи и европейци, въплътени в сградата.
Възниква въпросът защо е допуснато да се разреши събарянето на този архитектурен шедьовър, който трябва да бъде пазен, поддържан и показван не само на българите, но и на туристи от цял свят? И изобщо - защо се допуска сгради, които носят духа и естетиката на едновремешна европейска България, да изчезнат и да не остане и спомен от тях?”, питат от ГИОКИН.
Втората застрашена сграда е проектирана през 1909 г. за видния български търговец Никола Гешов. Неговият баща - Иван Стефанов Гешов, е един от първите български дипломати - дипломатически агент на княз Александър Батемберг в Париж, Виена, Цариград и Берлин, както и братовчед на големият български държавник, финансист и филантроп Иван Евстатиев Гешов.
„Сградата се намира в централната градска част, на голям столичен булевард и от години е оставена от собствениците си, също строителни предприемачи, да се саморазрушава пред очите на всички жители на града. От 2003 г. сградата е с демонтиран покрив, отворени прозорци и подложена на дъждовете и снеговете вече 15 г., след като беше в добро състояние в продължение на цял век от построяването си”, пишат от сдружението.
И двете застрашени сгради са дело на един от най-видните архитекти на България след Освобождението Никола Лазаров. Той е автор на над 60 архитектурни шедьоври в централната част на София в стил барок, сецесион и еклектика. Проектирал театрите във Варна и Стара Загора, библиотеката в Габрово, военните клубове в София и Шумен, сградата на Министерство на земеделието в столицата.
От ГИОКИН имат и конкретни предложения как да се реши проблема с рушащите се сгради:
1. Да се постанови спешно прилагане на българския Закон за защита на културното наследство в частта му за защита на историческите сгради - налагане на ипотека, отчуждаване, спешна консервация и реставрация за съхраняване на автентичното състояние.
2. Да се постанови задължително прилагане разпоредбите на Европейската конвенция за защита на културно - историческото наследство.
3. Спешно да бъдат изпратени специалисти от Европа, които да констатират и документират тревожното състояние на огромна част от историческия сграден фонд на България.
4. Да бъде направена спешна дигитализация на хартиения архив на НИНКН, с участието и под наблюдението на специалисти от ЕС, за да бъдат предотвратени евентуални злоупотреби с документи и унищожаване на информация.
5. Да бъде направена спешна, професионална и безпристрастна ревизия на актовете, с които е занижен или свален статутът на защитени исторически сгради на територията на цяла България за последните три десетилетия.
Освен до еврокомисаря Тибор Наврачич писмото е изпратено също до премиера Бойко Борисов, министъра на културата Боил Банов, столичния кмет Йорданка Фандъкова и нейния заместник Тодор Чобанов.
Още от категорията
Екоминистърът: Над 140 населени места са в режим на водата, трябва цялостна реформа