Регистър, в който ще бъдат събрани всички почерци на драскачите по стени, ще правят Столична община и полицията. В базата данни ще бъдат събрани снимки и изследвания, които ще показват специфичното изписване на думите и знаците.
По подобен начин са решили проблема с хулигански графити в германската столица, където също имали проблем с безогледно зацапване на обществни фасади.
"Опитът на Берлин показва, че след изготвянето на такъв регистър там, се очертават 10-15 групи почерци. С установяването на конкретния почерк се изяснява и размерът на щетите, нанесени на града от конкретния човек", обясни пред "Дневник" Малина Едрева, председател на общинската комисия за култура и образование.
Когато бъде хванат на място някой драскач, неговият почерк ще бъде сравнен с други надпси по стените на базата на направения регистър. Нарушителят ще има задължението да почисти всичко, което е издраскал по стените из целия град. Отделно ще плати и глоба между 100 и 5000 лева. Толкова е размерът на санкцията, определена в Наредбата за управление на отпадъците и поддържането и опазването на чистотата на територията на Столичната община в случаи на писане или драскане на непредвидени за целта места. От глоби не са пощадени и тийнейджърите под 16 г.
"Най-често такива поразии вършат групи от тийнейджъри, които се въоръжават със спрейове и се забавляват да пишат простотии не само стените, но дори и по кошчета за боклук. Ултрасите от Левски и ЦСКА също имат навика да оставят ругатни по адрес на омразния им съперник. Тези драсканици обаче нямат нищо общо с графитите, които са улично изкуство", обясни пред TrafficNews един от участниците в акцията за боядисване на Паметника на съветската армия, който обаче пожела да остане анонимен.
В изготвянето на софийския регистър на почерците по стените ще участват Общинска полиция, Столичният инспекторат, главният архитект на София, общинската дирекция "Култура". Ще се търси компетентния анализ на графолози, за да се групират почерците на най-активните нарушители.
Сега Столичният инспекторат почиства редовно фасади в центъра на града. Според общинарите, ако се наеме частна фирма, пазарната цена на тази дейност би била от 30 до 50 лева на квадратен метър. За първите 10 месеца на миналата година са били почистени над 300 кв. метра от Столичния инспекторат. Той обаче няма право да почиства частна собственост.
Сега има много жалби на граждани за надраскани фасади. Разкриването на извършителите обаче е почти невъзможно. Обикновено те действат в малките часове на денонощието, а за да бъдат санкционирани трябва да са заловени или да има свидетели.
Общинското звено призовава гражданите да подават сигнали на телефон 02/987 55 55, ако са станали очевидци и по този начин да съдействат за по-бързо установяване на нарушителите.
Снимка БГНЕС