Стотици столичани цял ден се редят на опашка, за да поднесат цвете и преклонят глава пред паметника на Васил Левски в столицата. Всички, които искат да се поклонят, а и да присъстват на тържествената церемония, минават през щателна проверка. Мерките за сигурност в района са засилени.
 
България днес отбелязва 146 г. от обесването на Апостола на свободата – Дяконът, Игнатий, Джингиби, Апостолът на свободата или просто Левски – това са имената, с които е известен Васил Иванов Кунчев. Той е основната фигура в българското освободително движение. Организира Вътрешната революционна организация (ВРО) и Българския революционен централен комитет (БРЦК). Един от най-дейните българи в борбата за освобождение на България от турско робство. На 27 декември 1872 г. Васил Левски е заловен от турската полиция до Къкринското ханче край Ловеч.
 
До последно османците не знаели кого са заловили и Левски бил откаран в Търново, за да бъде разпознат. Чак там станало ясно кой е той. Впоследствие е бил отведен в София, където бил предаден на съд. В София Левски е изкарван на разпит шест пъти. Пред съдиите Апостолът прехвърля цялата вина за дейността на Вътрешната революционна организация върху себе си и предотвратява задържането на други нейни дейци.
 
Смъртната му присъда е издадена на 14 януари, потвърдена е седмица след това - на 21 януари 1873 г. "Каквото съм правил, в полза народу е" - казва Апостола в изповедта си пред архиерейския наместник на София отец Тодор Митов в последните мигове преди да тръгне към бесилото. На 18 февруари 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София. Мястото на обесването на Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник.