Министър-председателят Гълъб Донев и министърът на финансите Росица Велкова представят параметрите на държавния бюджет за 2023 г., изготвен от служебното правителство.

„Служебното правителство внася бюджета за 2023 година, изготвен спрямо изискванията на закона. Заложеният дефицит е 6,4% от БВП - 12 млрд. лева“. Това заяви министър-председателят Донев. 

Последните месеци служебното правителство представи аргументите по проект на бюджет със съответни приходни и разходни мерки с дефицит 3%, който да отговаря на критериите на Пакта за стабилност и растеж. За да се постигне такъв дефицит служебното правителство подготви промени в данъчното законодателство - възстановяване на намалените ставки на ДДС, данък "свръхпечалба" и др, каза Донев.

За да се постигне в един бюджет по-нисък дефицит, има две възможности - или се намаляват разходите, или се осигуряват допълнителни доходи. За да се постигне бюджетен дефицит от 3%, служебното правителство избра вторият вариант.

Тази седмица двете най-големи политически коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ обсъдиха своите виждани за Бюджет 2023. От заявеното от тях стаа ясно,че не подкрепят промените в данъчното законодателство предложени от служебното правителство. подобни коментари са изразени и от другите парламентарно представени партии. При ясно заявената липса на парламентарна подкрепа на промените в данъчното законодателство, внасянето в НС на бюджет с дефицит от 3% би било с предизвестен финал, каза служебният премиер.

Затова след проведени предварителни разговори и анализ служебното правителство реши в НС да бъде внесен Закон за държавния бюджет за 2023 г., разработен на база действщо законодателство, оформило се от законодателните промени от 46 до 48 НС. Предложеният законопроект е с дефицит 6.4% от БВП, което в номинално изражение представлява почти 12 млрд. лв.

От Министерството на финансите посочват, че предложението им за два пъти по-висок дефицит от този, заложен в Маастрихтските критерии, е заради законодателните промени на последните четири парламента. Те са свързани с данъчни облекчения и на намалени данъчни ставки, увеличаването на пенсиите, социалните разходи и възнаграждения, както и нереализирани европейски и национални инвестиционни програми.

Утвърденият вчера проектобюджет на ДОО предвижда повишение от 1 юли на минимална пенсия за стаж и възраст от 467 на 523 лева. Средната пенсия ще достигне 788 лева, а максималната остава 3400 лв.

Разходите за пенсии ще се увеличат с 23,6% спрямо миналата година и ще надхвърлят 19 милиарда лева. Минималният осигурителен доход от 1 юни ще се увеличи от 710 на 780 лева. 

„В резултат на получен ясен политически сигнал, че приходните мерки няма да бъдат подкрепени, правителството предлага бюджет при действащо законодателство без отразяване на подготвените мерки“, подчертават от МФ.