Изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов не е коментирал нито промените в Закона за съдебната власт, които спряха избора му в последния възможен момент, нито решението на ВСС да отложи изслушването му. Важно уточние - дори след прекратяване на процедурата по избора му, той ще си остане изпълняващ функциите главен прокурор в следващите 6 месеца.
Законовите промени бяха приети от депутатите, но все още се очаква указ на държавния глава за обнародване, с което те ще влязат в сила. Това на практика поставя Висшият съдебен съвет в патова ситуация - промените хем са факт, хем още не са официализирани. Новите текстове позволяват Борислав Сарафов да остане изпълняващ функциите главен прокурор още 6 месеца, но има и хипотеза той да откаже. Тогава кадровиците трябва да го върнат като директор на Националната следствена служба. Което автоматично ще го направи заместник-главен прокурор.
Ако Борислав Сарафов остане като изпълняващ функциите главен прокурор, максималният срок за това вече е 6 месеца, според промените в закона. Ако и след този срок няма титуляр, мястото се заема от друг заместник.
„В момента отново сме в ситуацията на надбягване с времето. Аз се надявам да не се стигне дотам, защото цялата тази история вече нагарча, значително”, каза преподавателят по конституционно право доц. Христо Орманджиев.
Паралелно с това депутатите и съдебната власт трябва да изберат нов Висш съдебен съвет в следващите 6 месеца, който да започне и нова процедура по избор на главен прокурор.
„В закона, който все още не е обнародван се залагат едни срокове за избор, които не се изпълняват от самите народни представители. И по този начин прехвърлят отговорността, тяхната отговорност на друг орган”, посочи бившият министър на правосъдието Мария Павлова.
Новият ВСС няма да има ограничения кого да номинира за главен прокурор. Според пиар експерта Диана Дамянова, в опит да спрат процедурата по избор на Борислав Сарафов, депутатите са постигнали обратен ефект. „Нов главен прокурор, който трябва да бъде избран, морално казвам аз, от нов Висш съдебен съвет. Такъв няма да има през 2025-та, със сигурност и през 2026-та. В този смисъл вчерашните решения оставят повече Сарафов, отколкото досега”, подчерта тя.
„Преди да излязат конкретните текстове, единственото което е сигурно е, че фактически в близките 6 месеца няма да има промяна”, заяви доц. Орманджиев.
Още от категорията
Как да спестим от данъци през 2025 г.