Централната екологична лаборатория на Института по биоразнообразие и екосистеми при БАН извърши повторни спешни изследвания на водите и почвите около сметището на Карлово.

Резултатите от проверката сочат, че почвите и водите в района около депото са пренаситени и отровени в пъти над допустимите концентрации на тежки метали. Пренасищането е с мед, кадмиий, никел, олово и желязо.

Изключително високо е и съдържанието на метали във водата на реката. Най-високи са стойностите в седиментите и почвата след площадката на депото, което недвусмислено показва, че отровата идва от депото.
Така например над площадката на депото оловото в седиментите на Стара река е 63,043 мг/кг, а след депото стойностите са 353,310 мг/кг, или увеличението е близо 6 пъти.
Необяснимо е и наличието на метали като кадмий, никел, манган, цинк, мед, желязо.

До депото съдържанието на никел в почвата е 14.010 мг/кг, а след депото става 32,656 мг/кг, т.е. увеличава се 2,3 пъти. Металът кадмий преди депото има съдържание на 1,401 мг/кг в почвата, а след депото концентрацията става 4,566 мг/кг, т.е 3,3 пъти повече.

Животозастрашаваща е свръх високата концентрация на мед, която е над 3 пъти повече от максимално допустимите концентрации.

До проверката на БАН се стигна, след като през септември месец експерти от РИОСВ Пловдив и Басейнова дирекция извършиха проверка, от която единствено бе констатирано, че няма замърсяване на водите на реката край депото.

За проверките настояват жители на град Баня, които не веднъж са подавали сигнали за замърсяване на реката СТряма. През септември месец сигналът беше и за отровена риба. 

"Карловското сметище ни трови.Преди около месец забелязахте тонове умряла риба в реката,от която ние и Хисаря черпим вода.Това ни стресна до такава степен,че забранихме на децата си да се къпят дори.Сигнализирахме общинското ръководство на Карлово,но за съжаление нямаше никаква реакция.Затова и искахме проверка на депото за отпадъци.На 12 септември тази година ИАОС възложи на РИОСВ Пловдив да извърши проверка на сметищно депо за битови отпадъци гр. Карлово за „установяване на степента на замърсяване и експертно екологично становище“ на водите на р. Стряма при депото, почвата, въздуха и подземните води. Пет дни по-късно проверката формално е извършена, но реално не са взети проби от подпочвените води и от просмукания през дренажните тръби инфилтрат в почвата", разказва читател на TrafficNews.bg. 

В официален отговор до народния представител Методи Андреев МОСВ посочва, че за периода 2009 до 2014 на община Карлово са били наложени санкции от РИОСВ в размер на 646 903.25 лв за неправилна експлоатация на сметището, съобщава БГНЕС.

След официалния доклад на БАН, в който се казва, че има неколкократно превишаване на допустимите норми на замърсяването, днес прокуратурата се е самосезирила и е образувала проверка.

Ние сме категорични,че ако това сметище продължава да трови нас и децата ни,ще блокираме пътища,ще протестираме пред общината в Карлово,дори може да се стигне и до гражданско неподчинение.Това го пиша за да можем да предупредим жителите на двата големи града за опастността,която дебне над здравето и живота им, категорични са жителите на Карлово. 

TrafficNews.bg