Оригиналът на Панагюрското златно съкровище бе изложено в специално изградената за него зала-трезор в Историческия музей в Панагюрище от днес до края на август. Уникалните 9 златни съда се завърнаха вчера и ще останат в родината два месеца, съобщават от общината в града.
Гостуването на световноизвестното Панагюрско златно съкровище през 2015 година се отложи, тъй като то бе част от голямата международна изложба "Златната легенда" („The Golden Legend”) в Япония за периода от 16 октомври 2015 година до 29 май 2016 година. Затова сега тракийският шедьовър, открит през 1949 година в местността Мерул край Панагюрище, ще гостува в местния музей за два месеца, вместо за един.
При предишните гостувания на оригинала на Панагюрското златно съкровище, хиляди туристи от страната и чужбина се възхитиха на уникалния тракийски шедьовър, който в края на миналата година стана победител в класацията „Чудесата на България”. Ето и какво разказа пред TrafficNews.bg директорът на местния исторически музей - доц. Атанас Шопов.
ИСТОРИЯТА
Панагюрско златно съкровище е тракийски античен златен сервиз за пиене, състоящ се от девет златни съда с общо тегло 6,164 кг и е открито на 8 декември 1949 г. на 2 км от гр. Панагюрище.
Принадлежало е на неизвестен владетел на племето одриси от края на IV и началото на III в. пр.н.е. и е било използвано за религиозни церемонии. В стила и украсата му се съчетават тракийски и елински влияния.
Състои се от 9 златни предмета – една фиала и осем ритона. Подобни съдове от благороден метал са символи на социален статут и са използвани при ритуални действия на тракийските князе. Представянето на богове и херои, на глави с негроидни черти, свещени животни и митологични същества през античността има ритуална функция – те трябва да пречистят течността и да пазят участващите в ритуала.
TrafficNews.bg