Жени, които са потърсили лекарска помощ в "Пирогов" след домашен побой, освен грижа за раните ще могат да получат и помощ срещу насилниците.  

В спешната болница от понеделник ще отвори врати кабинет за здравна и психологическа помощ, в който на разположение през цялото денонощие ще бъдат психолози, както и полицейски служител.

Пострадалите ще минават през досегашните спешни кабинети, за да им бъде помогнато за получените евентуални наранявания, а ако искат ще могат да направят консултация с психолог и да подадат сигнал в полицията, още докато са в "Пирогов".  Дежурният полицай ще може да сигнализира колегите си от районното управление и те щe се отзоват веднага на място.

До момента 60 лекари са минали през обучение от асоциация „Деметра” как да различават дали някой човек е станал жертва на домашно насилие или е пострадал при инцидент. Втората версия е предпочитана от повечето пребити жени и деца, които ги е срам или не смеят да признаят, че са подложени на тормоз вкъщи.

„Никой не може да задължи пациентите каквото и да било. Ако лекарите смятат, че пострадалите са жертва на домашно насилие, те могат да ги запознаят с възможността да посетят специализирания кабинет", коментира пред TrafficNews говорителят на „Пирогов” Мария Пойразова.

„Отварянето на този кабинет е голям напредък. С оглед на това, че медицинските институции досега не правеха дори и това, което предоставят като възможност в момента”, заяви пък психотерапевтът Катя Кръстанова от асоциация „Анимус”.

Тя допълни, че преди време заедно със свои колеги провела обучение на 22 медицински специалисти именно за това как да разпознават и работят с жертви на домашно насилие. Половин година по-късно се оказало, че всеки от лекарите е успял да помогне на един свой пациент да подаде сигнал и да работи с полицията и специалисти.

Кръстанова напомни, че след промени в Наказателния кодекс всеки лекар има правото да подава сигнали в полицията, когато преглежда пациент, за който е сигурен, че е жертва на домашно насилие.

До момента медиците са били длъжни да уведомят органите на реда само, когато става въпрос за деца и хора с увреждания и психични заболявания.   

На провежданите курсове лекарите научават не само как да разпознаят следи от домашно насилие, но и как да отделят пострадалия от неговия насилник, без ситуацията да ескалира. 

Кръстанова допълни, че и до момента в „Пирогов” е имало разследващ полицай, а от скоро имало и двама психолози, които обикаляли по спешните кабинети, за да помагат на пострадали и да преценят дали е нужно психологическо лечение.

„Това е много важна стъпка. Все пак „Пирогов” е най-натоварената болница. По-големият проблем са другите болници, където няма разследващ полицай и психолози. Там трябва да бъде изграден механизъм за работа на самите лечебни заведения с районните полицейски управления.”, обясни Кръстанова.