Чалъковата къща в Стария град отново отваря врати. Къщата днес е собственост на община Пловдив, но по време на Възраждането е била притежавана от известния род на Вълко и Стоян Чалъкови. Вчера  възстановената възрожденска къща официално отвори врати за посещения. Събитието почетоха пловдивчани, наследници на Чалъковия род от Копривщица и артисти.

За съжаление в продължение на повече от десетилетие историческият дом не е бил стопанисван добре от предишните наематели. При ремонта на Чалъковата къща изхвърлихме  камиони с отпадъци, а възстановителните работи ни отнеха почти една година, каза Иван Попов - председател на сдружение “Тракия”.

Общата стойност на ремонта е над 250 000 лева. С тези средства са ремонтирани всички помещения, покрива на къщата, както и градината, която сега изглежда прекрасно и придава на дома завършен и уютен вид.

Най-деликатната част от възстановяването на дома са полуизличените от времето и от небрежността човешка стенописи в Чалъковата къща. В продължение на 4 месеца трима художници-стенописци, преподаватели от Националната художествена гимназия “Цанко Лавренов” работят всекидневно, за да поправят красивите рисунки по стените в дома. Това са Атанас Камешев, Ангел Китипов и Кристина Кутлова.

“Заварихме стенописите в окаяно състояние, затова фотографирахме всеки запазен по стените щрих, така че да го възстановим като оригинала. Това, което липсваше, сме зографисвали съгласно българските традиции и в духа на времето на Възраждането. За нас беше чест да поправим най-красивата част в Чалъковата къща и смятам, че ако чорбаджи Вълко можеше днес да я види, би останал доволен от направеното” - каза художничката Кристина Кутлова.

Тримата художници-стенописци считат за свое професионално постижение рисунките в трите “алафранги” - ниши с яйцевидна форма, изискващи време и пълна професионална отдаденост. Цялостната възстановка на Чалъковата къща е извършена по проект, създане, одобрен и контролиран от Община Пловдив.

Възстановена в този вид, къщата на Чалъковци е отворена за пловдивчани и туристи. За историята й разказват пана и снимки, изготвени от Стефан Шивачев - директор на Пловдивския исторически музей.

“В Стария Пловдив - на Таксим и на Джамбаз тепе - Чалъковият род е имал доста имоти, някои от които са по-големи от този дом. Но всички те са изгорели при пожари през вековете. Останала е тази и в нея е живял внукът на Големи Вълко - родоначалник на Чалъковия род. Много хубава е идеята в музейната експозиция да бъде поставена и златната реплика на родовия пръстен на Чалъкови, направена от пловдивски златар. Този пръстен е служел за печат и се е предавал от баща на най-голям син” - каза Стефан Шивачев.

Мебелите в Чалъковата къща са изцяло от времето на Възраждането и са закупени от антикварни магазини. За гостите е подготвена и кратка писмена история на къщата и на рода, както и книгата на Христо Кесяков “Вълко и Стоян Тодорови Чалъкови - потекло, живот и дейност”, издадена през 1935 година.

 В продължение на 5 години сдружението наема и ще поддържа къщата, двора и възрожденския интериор в сегашния им вид и ще плаща наем на община Пловдив. В този срок влиза и първата година, в която са извършвани ремонтите на къщата. Сдружение “Тракия” заплаща също така и на един уредник, за да поддържа дома и да посреща гости.

За Чалъковия род

“ ... Разбрах, че от Габрово няма да тръгне науката и да стигне в цяла България, но може да дойде от Филибе. Тогава ще покажем и ние грижата за нашата бъдна България, ще благодарим на отец Неофит, и той ще ни благослови. Ученици ще вземем от всеки български град, по 2-3 момчета, които са достойни...”

/п/ Вълко Тодоров

Пловдив, 23 април 1836 г.

/Вълко и Стоян Тодорови Чалъкови - потекло, живот и дейност, печатница “Добруджа” - Пловдив, 1935 г., автор Д-р Тодор Кесяков/

Родът Чалъковци не произхожда от Пловдив, а от Копривщица, но именно в Пловдив оставят най-светлата си диря. Първи в Пловдив се установява през 1793 година Стоян Тодоров Чалъков, наречен Големи Стоян. През 40-те години на 19 век Големи Стоян и синовете му събират за султана данъка върху овцете и зърнените храни от Тракия, Мизия и Шоплука. През 1846 година Големи Стоян откупува от Високата порта правото да събира и десятъка срещу 400 000 гроша, които внася в хазната. Това обаче му носи приход 5 183 877 гроша /1200% възвращаемост/. За сравнение построената преди освобождението в София захарна фабрика струва 200 000 гроша. С даренията, прякото участие и наставленията на Големи Стоян са построени храмът “Света Богородица” в Пловдив и епархийското училище “Св. Кирил и Методий”, както и храмове и манастири в цялата страна.

Братът на Стоян - Големи Вълко идва в Пловдив през 1817 година и влиза в градската управа, като се занимава с уреждането на болниците, църквите и училищата. Става ктитор и надзорник на Рилския манастир, с негова помощ са изградени и възстановени храмовете “Св. Николай” и “Св. Петка” в Пловдив, както и “Св. Николай” в Бачковския манастир. С негови дарения са построени училището и болницата към “Св. Петка”. 

TrafficNews.bg