Време е за дебат за реформа в обществените медии. Това обяви от парламентарната трибуна шефът на ресорната комисия Вежди Рашидов, а от опозицията подкрепиха подканата му. Според бившия министър на културата, едва след дебати по темата може да се мисли за увеличаване на субсидиите им. Апелът му прозвуча по време на дебатите по бюджета на БНТ и БНР и поисканото от БСП увеличение на парите им с по пет милиона лева. Предложението е направено от Стефан Данаилов, а в залата го защитиха Александър Симов и Иван Ченчев. Симов изтъкна, че именно обществената телевизия и радио са тепихът, на който се преборват успешно фалшивите новини, предаде Канал 3.
"С добре финансирани обществени медии опасността от фалшиви новини най-малкото ще бъде намалена. Когато имаме добре функциониращи обществени медии, фалшивите новини няма да бъдат чак такъв проблем, защото ще имаме нормален коректив в журналистиката", мотивира той искането на левицата. "Не смятам, че по-голямото финансиране ще реши проблема с фалшивите новини", включи се в дебатите и Тома Биков. Той напомни, че борбата с тях е въпрос на националната сигурност. "Те се правят целенасочено, за да създадат хаос и да провокират напрежение".
Депутатът от ГЕРБ все пак обобщи, че в момента обществените медии, с всичките критики към тях, изпълняват задачите си. И дори посочи, че БНР са едни от най-критичните към властта. Иван Ченчев от БСП пък похвали БТА, че засега се запазвали като "един оазис на липсата на фалшиви новини". Оказа се, че само БНТ остана без покровител в пленарната зала. Затова пък забележки към обществената телевизия имаше. Вежди Рашидов сложи пред парите реформата в държавните медии. "Зад една новина в БНТ седят 7 журналисти! Три обществени медии с по един генерален директор, с по трима заместници. Време е да обсъдим каква реформа да се направи в тях", репликира шефът на комисията по култура и медии. Рашидов констатира, че в БНТ, БНР и БТА много отдавна реформа не е правена. И отбеляза, че "парите невинаги служат на обществото". Финансират се и отвън, изрази недоволство от ситуацията с днешна дата в обществените медии депутатът от ГЕРБ.
Антон Кутев от БСП пък напомни, че редица парламенти от десетина години насам не спазват медийния закон, който предвижда създаване на Фонд за радио и телевизия. Според социалиста управляващите се притесняват от предвидените в него такси, които ще стреснат хората в ролята си на нов данък. Кутев наблегна, че от този фонд трябва да се подкрепят не само държавните медии, но и частните, които изпълняват обществени функции.
"Надявам се, че когато заработи този фонд, той би трябвало да се грижи и за обществените функции на частните медии", каза Кутев, като изтъкна, че това трябва да се насърчи от държавата. В крайна сметка мнозинството отказа да увеличи парите на държавната телевизия и радио, като гласува миналогодишните им бюджети, в размер на 67 млн. за БНТ и 44 млн. - за БНР.
Още от категорията
Трети пореден ден Софийски градски съд заседава по делото срещу бизнесмена Васил Божков