Необходимостта от реформа на МВР е очевидна. Това заяви Валентин Попов, председател на УС на Синдикална федерация на служителите в Министерство на вътрешните работи (СФСМВР) по време на националната кръгла маса „Реформа за сигурност и безопасност”.
„Освен липсата на достатъчна ефективност в работата на МВР и липсата на доверие към тази работа от страна на гражданите още по-очевидна я прави липсата на изключително важни в това отношение елементи е самото МВР. Липса на мотивация у служителите. Липса на доверие от страна на служителите не само във висшето професионално, но при това в още по-голяма степен - и в политическото ръководство”, изтъкна Попов, съобщава БГНЕС.
Според синдиката служителите нямат елементарна сигурност и така не могат да планират спокойно живота на себе си и на семействата си.
„Безспорно е, че се нуждаем от работеща, ефикасна, резултатна и успешна реформа”, каза Попов. СФСМВР предлага най-важните критерии за реформата да са - насоченост, обхват, стратегическо планиране, яснота, прозрачност, публичност, обезпеченост и устойчивост.
Според синдикалната организация реформирането на парче не води до чувствителен положителен резултат по отношение на цялата система. Разглеждането на реформата пък като еднократен акт или поредица от такива актове без тясна връзка помежду им би довело реформата до комплекс от псевдореформи.
Валентин Попов е категоричен, че очевидно е необходим задълбочен анализ на моментното състояние на МВР – със задължителното участие на гражданското общество, експерти и организации, пък следва да съществува визия за крайния резултат от реформата, както и на конкретните мерки, които биха довели до този резултат.
„Приемането на реформата в МВР като процес неизбежно изисква създаването на възможност този процес да се развива стабилно през продължителен период от време. Опитите на отделни администрации да реформират системата в рамките на година-две или на отделен мандат очевидно се провалиха”, добави Попов.
Основната посока на структурната реформа в МВР е да разграничим основните дейности, така че те да не са в един буквален кюп, а да бъдат с ясни функции и подчиненост, каза министърът на вътрешните работи Румяна Бъчварова на кръглата маса.
Тя заяви, че "МВР в момента е като един голям, тежък парен локомотив", чийто периметър на задвижване е много голям. По думите й целта е да се направи така, че отделните дейности да се изпълняват от структури, които работят много по-добре оперативно и много по-бързо взимат решения.
"От този голям парен локомотив да направим четири добре работещи дизелови мотора", каза министър Бъчварова, цитирана от БТА.
Тя посочи, че е добре да се разграничи общата от специализираната администрация в дирекциите, те да имат ясни функции, и допълни, че бъдещето е в електронизирането на административните процеси.
Румяна Бъчварова заяви, че смисълът на реформата е да се направи така, че услугата, която МВР предоставя на гражданите, да е по-добра, а не да се намали бюджетът или да се махнат 10 процента от служителите.
tns.bg