Според синдикат „Образование” учителската професия е със спорен рейтинг. Нужна е политика за привличане и задържане на млади кадри в системата. Средната възраст на учителите у нас е 54 години, а само 7% от преподавателите са под 29 години. Всеки десети учител и всеки пети директор са на пенсионна възраст. Те са и хората с повече опит. Проблемът е, че когато напуснат работните си места, няма кой да ги замести.
„Тези данни не са нови. Глобална промяна в тази статистика няма. Един от първите изводи би могъл да бъде, че няма нищо лошо, че имаме такива мъдри учители и преподаватели, които работят дори и на тази по-зряла възраст”, коментира д-р Юлиян Петров, председател на синдикат „Образование”, КТ „Подкрепа”.
За всеки човек обаче настъпва момент, в който трябва да отстъпи място на по-младите. "Последните години говорихме много активно за две неща. Първото е, че учителската професия е привлекателна. Образованието е много важно. Това казваха политиците и цялото българско общество сякаш го повярва”, допълни д-р Петров.
Другото важно нещо е лекото увеличение на учителската заплата. „Когато влезе в системата един млад човек усеща многото задължения и очаквания от обществото и липсата на партниране с родителите понякога”, обясни още Петров за Нова.