Родното министерство на здравеопазването предлага т.нар "кръстосано донорство" да бъде разрешено и в България. Предвижда се още приживе всеки да може да заяви писмено съгласие за донорство.
Подобен подход се налага, защото у нас донорите и извършените трансплантации у са в пъти по-малко в сравнение с другите държави от ЕС. На 1 милион души в България се падат около пет трупни донора при средно 20 за Европа, информира Би Ти Ви.
При една пета от потенциални донори близките са отказали да дарят органите.
В Германия подобен вид донорство е забранено, а в страни като САЩ, Испания и Италия е позволено. Във Великобритания има възможност за т.нар "алтруистично даряване на орган" - бъбрек на непознат нуждаещ се.
Преди повече от година и двата бъбрека на Ненка Сапункова отказват. Жената се спасява чрез т.нар. "кръстосано донорство". Съпругът ѝ дарява свой орган на нуждаещ се пациент от друго семейство, а член от другото семейство дарява орган на Ненка.
Операцията се извършва в Турция, тъй като у нас подобни интервенции не са разрешени.
Предлага се още пълнолетните граждани приживе да могат изрично да заявяват съгласие за донорство, което ще се вписва в регистър. В момента писмено може да се заяви несъгласие. Окончателното разрешение ще продължи да зависи от роднините.
Разширява се кръгът от роднини, които ще дават разрешение за донорство. При липса на по-близки ще се търсят следващи - до първи братовчеди. Ако починалият няма близки, не може да бъде донор.
Снимка: БГНЕС
Още от категорията
КНСБ обяви сумата, нужна за издръжка на тричленно семейство