Не само за кого са женени, но и с кого живеят на семейни начала ще трябва да обявят пред държавата всичките 6000 висши държавни служители. Това ще бъде записано в нов закон за дейността на единния независим орган за борба с корупцията, който ще проверява високите етажи на властта.
В момента се декларира официалният брак, но не и фактическото съжителство на хората в управлението, съобщава преса. Новата стратегия за превенция и противодействие на корупцията ще бъде официално представена днес в Министерския съвет от вицепремиера Меглена Кунева и правосъдния министър Христо Иванов. Име на бъдещата структура, която ще проверява властта, все още не е измислено, но по план тя трябва да заработи от началото на следващата година.
Една от идеите е да се раздават парични награди на гражданите и длъжностните лица, които са подали сигнали за корупция и те са довели до ефективни присъди или санкции на уличените лица. Обсъждат се няколко варианта за стимулиране на хората, които разкриват подкупни схеми във властта. Един от тях е създаването на специален фонд по подобие на САЩ, Румъния, Полша и Швейцария. Парите в него ще се натрупват, като се заделя процент от „спестени“ за държавата средства от неправомерни сделки и доходи, обясниха за „Преса“ правителствени източници.
След като в началото на годината бе в Румъния, сега Меглена Кунева заминава да проучи и опита на Швеция в борбата с корупцията. Вицепремиерът отива на север на 14 и 15 април.
Държавата традиционно се дава за пример сред европейски страни като най-незасегната от явлението. Там Кунева ще проучва как става назначаването на „интегритетни“ хора (почтени и неподкупни - б.р.).
TrafficNews.bg
Още от категорията