
Шест длъжностни лица получиха обвинения за инцидента в тунел „Ечемишка”, при който загина жена, съобщиха от прокуратурата. Сред тях са двама бивши шефове на пътната агенция – Лазар Лазаров и Дончо Атанасов. Инцидентът стана на 5 февруари 2017 г., когато върху автомобил пада част от осветителните тела в тунела, а при удара загина жена.
Разследването е установило, че стоманената конструкция за окачване на осветителните тела е монтирана през 1984 като до 2017 г. е правен оглед 6 пъти и при всеки един от тях са давани препоръки за подновяване на антикорозионната защита, но това нито веднъж не е било изпълнено. Техническата експертиза установила, че от 1996 г. стоманената конструкция на съоръжението е повредена и следва да се поднови, тъй като е подложена на активна корозия в условия на постоянна влага, вредни газове и прах. Така корозията на места стигнала над 50%.
От прокуратурата съобщават, че още през 2010 г. стоманената конструкция на съоръжението е станала потенциално опасна за експлоатация, а от 2015 г. се е намирала в аварийно състояние.
Според заключението на вещите лица основната причина за аварията на надлъжните стоманени греди, носещи осветителните тела, е липсата на нормална експлоатационна поддръжка на конструкцията и оставянето й без антикорозионна защита повече от 20 години.
Освен всичко това разследващите установили, че и друг път са падали лампи.
През годините са били изпращани редица писма, в т.ч. и до АПИ, но така и мерки не били взети.
Дори изготвеният специален доклад през 2015 г., който посочва, че лампите са опасни, също не води до последици.
Още от категорията


Подпали се покривът на Техническия университет във Варна
