Бившият министър на образованието д-р Сергей Игнатов заяви, че след като се е стигнало до необходимостта от реформи в сферата, значи те са закъснели.

"Състезанието е ежеминутно и ние изоставаме. Образованието беше наша наследствена гордост. Изоставаме, защото липсва разбиране в какъв свят живеем. Детето трябва да има време да играе и да мисли", подчерта той пред Bulgaria ON AIR.

Според Игнатов наизуставянето не е най-големият проблем, а в момента се прелива от пусто в празно.

Оценки за дисциплина в училищата

"Има нужда от възпитание, въпросът е какъв ще бъде подходът към тези млади хора. Нека видим какви ще са критериите по оценка "дисциплина". В момента са важни идеите, нямаме нужда от поданици, които да мислят еднакво и да се страхуват. Трябва да изкореним страха от нашите деца и те да бъдат свободни граждани", коментира гостът на Ганиела Ангелова.

Уважението към учителя зависи и от поведението на самия учител, изтъкна Игнатов и добави, че дисциплиниращият административен подход не е най-правилният.

Съдържанието на учебните програми

"Отдавна чакаме това да се промени. Това е много сложно интелектуално занимание. Експерти от всяка област трябва да предложат какво да се изхвърли, трябва да вземем най-важното за децата", на мнение е бившият шеф на МОН. 

"Второто - увеличаваме часовете и натиска, но това никога не води до добър резултат. Отново се предлага да се увеличат часовете. Едновременно с това светът върви към 4-дневна работна седмица. Бизнесът трябва да присъства в час. Не може да очаква държавата да свърши нещо вместо него. Тя може да помогне", каза още Игнатов. 

"Министър Вълчев го натискат отвсякъде и той е медиатор. Има един друг бизнес, който не се оплаква и дори си създаде университети. Още от студентската скамейка започват да работят във фирмите, където ще получат реализация", даде пример събеседникът.

Сергей Игнатов се съгласи, че в България има слаби училища в рискови райони и добави, че подходът не може да бъде еднакъв навсякъде - "но сърцевината е творческото начало". 

"Никой не иска от нас да мислим, това е целият проблем. Тези, които ни управляват, не са мислещи същества. Има много мислещи, но те се губят в кресливата обща маса", изтъкна той.

30% от учениците не знаят български език

"Ако не знаят български, това е проблем на образователната система. Това не е проблем на децата. Ако идват от семейства, в които не се говори на български... Исках навремето децата от 3-годишна възраст задължително да бъдат в детска градина. Децата трябва да се социализират, по-добре им е да бъдат в детска среда. Само с възрастни стават темерути като възрастните. В такава среда ще говорят и български език", заяви Игнатов.

Въвеждане на предмет Религия в училище

"Тази религия каква ще бъде - вероучение или културологичен подход към това какво е религията? Опасявам се от няколко неща: кой ще преподава тази религия; има възможност различни секти да използват класната стая за свое поле на действие; възможно е фундаментално настроени религиозни течения да нахлуят в стаята. Господата от ДАНС трябва да бъдат много нащрек и да се внимава", изрази своето мнение бившият образователен министър.

Според Игнатов официално няма джендър идеология в българските училища, но тя се просмуква в различни текстове.

"Ние сме доста толерантно общество. Някои ни сочат с пръст, че сме диви балкански субекти. Против съм по изкуствен път да промиват ума на дечицата и да им се внушават неща, които ще разрушат тяхното здраве", завърши гостът.