Най-древният перфектно запазен плавателен съд лежи 2400 г. в Черно море, a британските учени са изумени! Те откриха най-удивителния подводен музей за древни кораби в български води, а най-забележителният му експонат е корабът на Одисей - единственият по рода си перфектно запазен плавателен съд на цели 24 века, пише Bgdnes.bg.

 

Подобен плавателен съд учените са виждали само на картинка по древногръцки вази. Същият кораб е изобразен на прословутата ваза, изобразяваща как по време на пътешествието си Одисей се е привързал за мачтата, за да не се поддаде на омайването на красивите морски сирени.

Древногръцкият търговски кораб е открит на около 80 км от Варна навътре в морето и на малко над 2 километра под повърхността на водата. Заради пълната липса на кислород, светлина и бактерии, които да го разяждат, плавателният съд е изключително добре запазен. Мачтата, кърмата, седалките за гребците и греблата на 23-метровия съд са все още на мястото си. Досега учените са намирали само отделни фрагменти от толкова стари кораби, като най-древната им находка е отпреди 3000 г. Но никога не са се натъквали на цели плавателни съдове от онази епоха.

„Намирането на толкова запазен кораб, оцелял от класическия свят досега под 2 км вода, е нещо, което никога не съм си представял, че е възможно“, посочва проф. Джон Адамс от Университета на Саутхемптън. Находката разкрива много за устройството на корабите и техническия напредък за онова време. „Това променя из основи разбирането за строителството на кораби и корабоплаването в древността“, допълва още въодушевеният учен.

Откритието показва още, че корабът от вазата с Одисей изключително точно пресъздава структурата на плавателния съд. Според океанолозите древният кораб е използван за превоз на стоки, но от време на време вероятно е служел и за обсади. Фактът, че е намерен на 80 км от брега, говори, че древните гърци не са се притеснявали да навлизат в далечни води, вместо да залагат на сигурно плаване край бреговете. На борда му се предполага, че е имало между 15 и 25 мъже, чиито останки вероятно са някъде около кораба. Най-вероятно плаването им е завършило трагично заради буря, която напълнила корпуса с вода, а моряците не са успели да изгребат водата достатъчно бързо.

Точното местоположение на кораба на Одисей се пази в тайна, за да не стане цел за подводни иманяри. Британските изследователи посочват само, че той се намира в зона, известна като гробище за кораби. През трите години, в които работят в българската акватория, в района са намерили още 67 древни кораба. Те са от времето на Римската, Византийската и Отоманската империя. Повечето са на по няколкостотин години, има и такива на по 1300-1600 години, но перлата в короната е корабът на Одисей. Голяма част от находките са в отлично състояние и по думите на професор Адамс това прави района „един от най-забележителните и богати подводни музеи за кораби и корабоплаване в света“.

Учените не планират ваденето на изумителната находка на повърхността, тъй като това ще струва ужасно много пари, а и в процеса голяма част от свръзките ще се разпаднат или разместят. Изследователите са взели само малки частици от кораба за въглеродното датиране, което установява възрастта му. Откритието е направено по време на геофизични и климатични изследвания, като търсенето на древни кораби далеч не е основната цел на учените. Корабът е засечен благодарение на най-модерната техника в света и документиран с 3Д камера от дистанционно управлявана подводница.

Цялата мисия на учените е заснета от отличени с награди БАФТА кинорежисьори и документалисти, които подготвят филм за експедицията.