След земетресението във Вранча вторични трусове се очакват в рамките на месец, но не трябва да притесняват хората, съобщи за "Фокус" дежурният в Националния институт по геофизика, геодезия и география към БАН.Той подчерта все пак, че е малко вероятно вторичните трусове да бъдат усетени, особено ако са до 5 магнитуда по скалата на Рихтер.

Припомняме, че силен трус с магнитуд между 5,6 и 6,1 по Рихтер разтресе централната част на Румъния в 2,11 часа българско време. Епицентърът е на 145 километра северно от Букурещ до град Фокшани, който е с население от 106 хиляди души в района на Вранча. Дълбочината му е 94 километра. Трусът се усети и по високите сгради на Пловдив, София и Варна, сигнализираха читатели на TrafficNews.bg

Силно земетресение тази нощ имаше и във Филипините с магнитуд 6,3 по Рихтер. То е станало 40 минути преди труса в съседна Румъния. За района има предупреждение за цунами. 

За последното денонощие трусове с магнитуд между 3 и 4 по Рихтер е имало в Централна Италия, Западна Турция и в Гърция.

Земетресенията се предизвикват от така наречените активни разломи. Както подсказва името му, активният разлом е такъв, който в даден момент може да се активизира, тъй като в него все още има движение на земни маси. При активизиране се случва земетресение. То може да бъде причинено от различни фактори. Като цяло това са нормални природни явления, които обаче могат да имат негативни последици за хората. Затова е важно да знаем какво да правим в случай на земетресение и при вторични трусове.

TrafficNews.bg