В навечерието на осмата годишнина от терористичния атентат в Бургас бе почетена паметта на жертвите на трагедията на летище "Сарафово". Венци и цветя бяха положени пред паметника на загиналите. Пандемията от COVID 19 не позволи на близките на загиналите да пристигнат от Израел за възпоменателна церемония на летището. 

18 юли 2012 година остава черна дата за Бургас и България. В 17.23 три автобуса с туристи от Израел са готови да потеглят за Слънчев бряг, когато до единия от тях терорист камикадзе се самовзривява. Тежко поразен е единият автобус, засегнат е и вторият, паркиран до него. Следва пожар, който първият от туристическите и два съседни автобуса. Един от водачите - Виктор Андонов, реагира светкавично – изтичва  до автобуса, пали двигателя и с отворени врати го изтегля от паркинга, преди и той да е обхванат от пламъците. Действията му спасяват животи.

Загиват обаче седем души: 1 българин - шофьорът на автобуса Мустафа Кьосов, на 36 години, семеен, с 11-годишно дете, от село Юруково, петима израелски туристи:  24-годишният Маор Харуш, Елиор Приес, на 25 години,  28-годишните Ицик Коленги и Амир Менаше  и Кошава Шрики, на 42 години. Ранените са 35  - четирима  много тежко, 18 тежко, останалите 13 са по-леко ранени. Една от ранените е българка - служителка на туристическата фирма „Ортана“, която посреща израелците. Освен тримата най-тежко ранени, всички са върнати незабавно в родината си със специален израелски самолет, без да са разпитани от българските власти. 

За организатор и вдъхновител на атентата се смята Хисбула. Разследването установи, че камикадзето е 24-годишният ливанец с френски паспорт Мохамад  Хасан ел Хюсеини. Помагачи му са Мелиад Фара и Хасан ел Хадж Хасан, които все още се издирват.

Наказани за терористичния акт все още няма. Делото в България се води задочно срещу Мелиад Фарах и Хасан ел Хадж Хасан, които се смятат за организатори на атентата. Въпреки усилията на Интерпол, Европол, всички западни разузнавателни служби и на израелските спецструктури и до днес те не могат да бъдат доставени на българското правосъдие, за да бъдат съдени редовно.

Делото по същество започва на 17 януари 2018 г. Трудностите около призоваването на чужди граждани спъват началото на процеса. Призовани са десетки гранични полицаи, хотелиери и собственици на фирми за коли под наем от Бургас и района, някои от които не се явяват в съда по различни причини. Не е приключил и разпитът на пострадалите и наследниците на загиналите в Израел. Неофициалните варианти, които се обсъждат, са видеоконферентна връзка или командировка на съдебния състав, прокурорите и адвокатите в Тел Авив, за да ги разпитат в посолството ни там.

На седмата годишнина от атентата близките на загиналите отправиха апел към българското правителство да повдигне обвинение срещу Хисбулла. „Без Хисбулла процесът няма стойност. Без Хисбулла процесът никога няма да е ефективен. Без Хисбула за убитите няма да има справедливост”, призова по време на възпоменателната церемония Коби Приес, баща на Елиор Приес.