Отделът за военно сътрудничество към Посолството на САЩ в София официално представи днес на българското Министерство на отбраната предложениe за сключване на договор, съдържащо евентуално споразумение за придобиването от страна на България на осем изтребителя F-16 Block 70.

Предложението включва още въоръжение и свързаните с него системи за дългосрочна експлоатация и поддръжка, както и цялостна подготовка на пилоти и помощен персонал за изтребителите, съобщиха от посолството на САЩ.

„Посолството на САЩ използва възможността да изрази задоволството си от работата на българската делегация от военни и финансови експерти, които гарантираха, че предложението за сключване на договор е съобразено в най-голяма степен с изискванията на Българските военновъздушни сили. Съединените щати очакват финализирането на този договор с правителството на България в съответствие с българските процедурни изисквания”, допълват още от мисията на САЩ в София.
US дипломатите обаче не посочват дали е предложена конкретна сума, за която двете страни да се споразумеят.

В началото на юни посланикът на Съединените щати в България Ерик Рубин обяви, че цената за самолетите F-16, за които се водят преговори между България и САЩ, ще бъде значително по-ниска от тавана от 1,6 милиарда долара, който американският Конгрес гласува.

TrafficNews припомня, че първоначално българският парламент даде разрешение цената на 8-те изтребителя да не надхвърля 1,8 млрд. лв.

По-късно обаче депутатите приеха допълнително решение: Международният договор за придобиване на нов тип боен самолет да се отклони от посочената цена. Така и не стана ясно дали отклонението може да е нагоре, надолу, а и с колко.

В крайна сметка, сметките са следните: Ако купим самолетите за исканите от САЩ $1,673 млрд. българската държава трябва да извади почти 2,9 млрд. лева.

В свой коментар по темата от "Локхийд Мартин" уточниха, че въпросната цена от $1,673 млрд. не е окончателна:

"Процесът по чуждестранни военни продажби (FMS) е функция на политиката на правителството на САЩ, но е важно да се уточни, че оценките за разходите, включени в нотификацията на Конгреса, дават максималната обща цена. Така се предоставя възможност за допълнително разширяване на програмата, без да се изисква повторно одобрение от американския Конгрес. Тази цена обаче не е показателна за крайната стойност на договора и не трябва да се разглежда по този начин".

Официално: Избрахме американския изтребител F-16Красимир Каракачанов и министърът на икономиката Емил Караниколов внесоха доклад

Започваме преговори със САЩ за изтребителитеПроекторешението бе прието с гласовете на 130 депутати