Здравното министерство се кани да спре наплива от псевдоспециалисти, които изготвят и препоръчват диети. С това вече ще могат да се занимават само дипломирани лекари. Това е заложено в поправка в Закона за здравето, която ведомството на Кирил Ананиев внесе за обществено обсъждане. Диетите са регламентирани в нормативната уредба като “неконвенционални методи за благоприятно въздействие”. За да се избегнат рискове за здравето, вече само лица с професионална квалификация “лекар” ще могат да правят диетотерапия. Фитнес инструктори, лечители, хомеопати и лица със средно образование няма да имат право на това.

В мотивите към поправката в закона се посочва, че “прилагането на “диетика” от неспециалисти крие рискове за здравето на пациентите”. Диетотерапия се практикува от висококвалифицирани лекари-специалисти, които са преминали продължителна подготовка в рамките на обучението за придобиване на посочената медицинска специалност, се посочва още в мотивите.

В момента е в сила наредба, която дава възможност на лица, които имат диплома за средно образование и свидетелство за успешно проведено обучение не по-малко от 4 семестъра във висше медицинско училище, да прилагат диети. С направените изменения обаче се предлага и този текст да отпадне от Закона за здравето.

Също така всички лечители, които практикуват неконвенционални методи за терапия ще трябва да имат диплома по медицинска професия. Така отпада възможността хора със средно образование да практикуват нетрадиционно лечение. Целта отново е да се намали риска за здравето на хората при прилагане на подобни терапии.

В събота министерството публикува предложения за поправки и допълнения на общо 15 закона. След обществено обсъждане и евентуални корекции те ще бъдат внесени в парламента.