Руски олигарх с гръцки корен е на път да стане най-големият инвеститор в Кърджалийско, пише "Стандарт". Иван Савидис закупи терен от 30 декара край село Подкова, за да вдигне тютюнева фабрика. Бизнесменът е един 30-мата най-богати руснаци според "Форбс". През февруари 2006 г. списанието оцени състоянието на Савидис на 100 милиона долара. Роден е на 27 март 1959 година в населеното от понтийски гърци грузинско селце Санта. 21-годишен постъпва в Донската държавна цигарена фабрика в Ростов на Дон. Издига се от прост работник до зам.-директор. След това се хвърля в частния бизнес и оглавява компанията "Донской табак", купува и летището в Ростов.Прави милиони в цигарения бизнес, после преуспява и в производството и търговията с охладено месо, селскостопански и рибни продукти и др. Говори се, че дава хляб на повече от 17 000 души. Постепенно създава мощния холдинг Группа Агроком, който търгува по цял свят. Интересите му обаче не приключват с правенето на пари. Цигареният барон, както е известен Савидис, влиза и в политиката. Два пъти е избиран като депутат от партията Единна Русия. Счита се за личен приятел на Владимир Путин, който го е награждавал с орден "За заслуги към отечеството".
Голямата му страст е футболът. Известно време е президент и собственик на двата клуба от Ростов на Дон - "Ростов" и СКА. През 2012 година купува контролния пакет акции на гръцкия футболен клуб ПАОК (Солун). Според медиите в южната ни съседка проектът му с един от най-популярните отбори цели изграждане на имидж, за да влезе и в местната политика. Савидис вече е вложил над 30 млн. евро в ПАОК, а вече се готви изграждането на нов стадион.
Наскоро се появи версия, че олигархът иска да докара в отбора си Димитър Бербатов, на когото бил голям фен. Заговори се, че българинът ще прибира 4 млн. евро годишна заплата в Солун, което е с милион повече, отколкото получава в "Монако".
До трансфер не се стигна, но в Гърция смятат, че Савидис ще просперира още повече, след като проруската коалиция "Сириза" взе властта. Цигарената фабрика на Иван Савидис трябва да се появи на мястото на бившия военен ученически лагер. Очаква се в него да намерят препитание поне 150 души. Целият терен, към който гръцкият инвеститор от Ксанти е проявил интерес, е 63 дка. До 1990 година там се е намирал полеви лагер, където десетокласници от цялата област са получавали военнотехническа подготовка.
А през зимните месеци специализирано обучение са преминавали и други младежи. "Лагерът беше ограден, имаше различни сгради - кабинети, спални помещения, столова, голям плац", спомня си капитанът от резерва Минчо Гумаров, работил като преподавател по военно обучение от 1986 до 1990 г. След промяната базата в село Подкова се използва за кратко като интернат за деца с леки умствени проблеми, но впоследствие е преместен на друго място.
През последните години сградният фонд е изоставен и вече почти е разрушен. За да се използва, е нужен сериозен ремонт. Гръцката фирма от Ксанти, която ще изгражда цеха, е закупила само половината от терена или 30 дка. Сделката е финализирана и е на стойност 130 хил. лв.
От община Кирково съобщиха, че първата копка най-вероятно ще бъде през пролетта - март или април. Очаква се след 5-6 месеца строително-монтажни дейности, фабриката да отвори врати и в края на лятото или началото на есента т. г. Кметицата на село Подкова Севинч Исмет, както и останалите хора от общината, приветстват изграждането на фабриката. "Радваме се на всяко ново работно място. При нас безработицата е висока. Много от младите хора работят в Белгия, Холандия, Германия. Надяваме се новият цех да задържи една част от тях", каза Севинч Исмет. По думите й в момента в селата Подкова и Старейшино, които са в едно кметство, едва 40 семейства отглеждат тютюн. Тази година се очаква да бъде изкупен около 40 тона суровина.
"А имаше години, когато стигахме до над 80 тона. Дано фабриката върне родопчани към традиционния поминък, защото нашият ориенталски тютюн е с високо качество и е бил винаги ценен на международния пазар", коментира още кметицата. На същото мнение са и хората от селото.
Те са убедени, че фабриката ще оживи селото, ще се развият и съпътстващи дейности. Село Подкова винаги е било едно от големите села в Кърджалийско, до него има и жп транспорт. Това е последната спирка на линията Русе - Подкова. "Добре е тук на място, където се произвежда "зеленото злато" и да се преработва", коментират жители на граничната община Кирково. След отварянето на граничния пункт "Маказа" през септември 2013 г. изграждането на цех за преработка на тютюн в Подкова ще бъде първата голяма чужда инвестиция в област Кърджали.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Румен Радев: В епоха на глобални сътресения единението е пътят към опазването на Отечеството