На 7 април отбелязваме Световния ден на здравето, който е професионален празник на работещите в хуманната медицина. 

От 2006 година у нас денят е обявен за професионален празник на здравеопазването.

Статистиката показва, че в България практикуват близо 30 хиляди лекари и над 44 хиляди професионалисти по здравни грижи като медицински сестри, лекарски асистенти, акушерки, лаборанти, рехабилитатори. 

Най-малък брой лекари - под 300 за цялата област - работят във Видинско, Разградско и Силистренско, а близо до този брой са в областите Търговище, Ямбол и Смолян. 

Заради недостига на близо 17 хиляди медицински сестри, от образователното министерство предложиха тази специалност да стане защитена и таксите за обучение да се поемат от държавата. 

Най-желана специалност е педиатрията, следвана от кардиология и хирургия. Само 8 процента от абсолвентите искат да работят като общопрактикуващи лекари.

Ръководството на Медицинския университет в София, декани и директори на звена ще поднесат венци пред Докторския паметник, а довечера ще се състои тържествената церемония, на която ще бъдат раздадени наградите за принос в развитието на българската медицина, съобщи БНР. Очаква се гост на събитието да бъде вицепрезидентът Илияна Йотова.

Премиерът Росен Желязков поздрави медиците за днешния им празник.

"Уважаеми лекари, професионалисти по здравни грижи и работещи в областта на здравеопазването,

Днес, 7 април – Световния ден на здравето, се обръщам към Вас с дълбока признателност и уважение. Вие сте хората, които всеки ден, с професионализъм и сърце, се грижите за живота и здравето на всеки български гражданин. Вашата отдаденост, Вашата сила и Вашата човечност са безценни.

Здравеопазването не е просто система – то е гръбнакът на едно проспериращо общество. Правителството пое ясен ангажимент да модернизира системата, да подобри условията на труд и да осигури достъп до висококачествена медицинска помощ за всеки. Работим за по-добра спешна помощ, разширяване на първичните и амбулаторните грижи, дигитализация на здравните услуги и устойчивост на системата.

Сред приоритетите ни са изграждането на Национална многопрофилна болница за активно лечение на деца и създаването на Национален център за лъчелечение с протонна терапия – защото българските пациенти, а най-вече децата, заслужават най-добрата възможна грижа.
Знаем, че Вашата професия не е просто работа – тя е мисия, която изисква всеотдайност, смелост и неизмерима сила на духа. Вие сте тези, които вдъхват надежда, които спасяват животи, които дават утеха в най-трудните моменти.

Дълбоко Ви благодаря за Вашия труд, за безсънните нощи, за човечността и съпричастността, с които всеки ден се грижите за хората", написа Желязков.