Полицията е разбрала за пострадалото в УМБАЛ "Софиямед" бебе след сигнал, подаден от болница "Токуда" четири дни след инцидента, а не три дни, както първоначално бе съобщено. От прокуратурата днес внесоха уточнение, че информацията е подадена на 22 април.
Според разследващите акушерката от "Софиямед" Емилия Ковачева, която е била на смяна през деня на 17 април и е продължила работа и в следващата – нощна, смяна, към 2 часа на 18 април енанесла множество удари по новороденото и се е опитала да го удуши. Според публикации в медиите побоят е заснет от камерите на болницата. Ковачева вече е обвинена в опит за убийство на бебето и е в ареста, като предстои съдът да реши дали да я остави за постоянно там.
"Не е получаван сигнал от "Софиямед", заяви пред "Дневник" и говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
Защо сигналът се е забавил
От "Токуда", където в момента се лекува бебето, разказаха, че са подали сигнала с няколко дни закъснение, защото в първите 48 часа състоянието е било критично и десетки лекари, специалисти в различни области са се борели за живота му. След като състоянието му е било стабилизирано, е била свикана Лекарска консултативна комисия, която да се произнесе за причините.
Професионално изпепеляване
Експерти днес обясняват на пръв поглед необяснимите действия на акушерката Емилия Ковачева с т. нар. синдром на "изпепеляване" или бърн аут. От самата болница описват акуперката като човек с отлична професионална репутация и професионално поведение. От там казват и че не е имало индикации за промяна в поведението й. Здравни специалисти обаче коментираха пред Нова телевизия, че няма как нещо такова да се случи просто изведнъж, без да е имало някаква предистория или индикации.
По данни на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари 70% от лекарите у нас страдат в различна степен от "бърнаут", пише в. "Преса". Последният стадий на синдрома е т.нар. "пълно изгаряне, който се характеризира с пълно отчаяние, с невъзможност за работа, с отрицателни чувства към нея и нерядко се отключва цинизмът.
Експерти по здравни грижи днес коменитраха и проблема с недостига на медицински персонал и дългите дежурства, които лекари и здравни работници дават, включително и поемането на двойни смени.
"Това е изключително натоварващ и отговорен труд. Регламентираното работно време е 12 часа дневно дежурство, следва нощно дежурство. Между дневното и нощното има почивка 12 часа. След това имат два почивни дни. Извън това работно време, това е нечовешко използване на човешкия труд", коментира зам.-директорът на АГ болница "Св. София" д-р Валентина Григорова пред Нова телевизия.
TrafficNews.bg
Още от категорията
Пеевски пусна чатове с Петков: Ако носът му порастваше при всяка лъжа, нямаше да може да влезе в асансьор