Полицията е разбрала за пострадалото в УМБАЛ "Софиямед" бебе след сигнал, подаден от болница "Токуда" четири дни след инцидента, а не три дни, както първоначално бе съобщено. От прокуратурата днес внесоха уточнение, че информацията е подадена на 22 април.

Според разследващите акушерката от "Софиямед" Емилия Ковачева, която е била на смяна през деня на 17 април и е продължила работа и в следващата – нощна, смяна, към 2 часа на 18 април енанесла множество удари по новороденото и се е опитала да го удуши. Според публикации в медиите побоят е заснет от камерите на болницата. Ковачева вече е обвинена в опит за убийство на бебето и е в ареста, като предстои съдът да реши дали да я остави за постоянно там.

След като вчера Софийската градска прокуратура съобщи официално за посегателството, от болница "Софиямед" излязоха с позиция, в която обявиха, че са шокирани от случая и увериха, че са сигнализирали разследващите.
 
Кой и кога е подал сигнала
 
"Екипът на "Софиямед" бяхме първите, които констатирахме извършеното грубо посегателство срещу живота на новороденото. Това беше установено незабавно след вътрешно разследване от специално назначена комисия по заповед на управителя на болницата поради съмнение за произхода и причините за влошаване здравословното му състояние и изясняване на фактическата обстановка за това. Именно ръководството на УМБАЛ "Софиямед" своевременно сезира компетентните органи за случая като им оказа пълно съдействие", заявяват от лечебното заведение.
 
Не това обаче твърдят от прокуратурата. Датата на, която лекарският екип от болница "Токуда" е сигнализирал полицията за състоянието на детето е 22.04.2015г., гласи официалното съобщение на държавното обвинение.

"Не е получаван сигнал от "Софиямед", заяви пред "Дневник" и говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.
 
Редакцията потърси болница "Софиямед" с въпроса кога и до кого са подали сигнала. От там обаче отказаха коментар с мотива, че се води разследване. "Законово сме се подписали, че няма да коментираме. Както е написано в позицията ни, е имало вътрешна проверка. Нищо повече няма да коментирам", заяви мениджърът "Връзки с обществеността" Ангелина Римпова.

Защо сигналът се е забавил

От "Токуда", където в момента се лекува бебето, разказаха, че са подали сигнала с няколко дни закъснение, защото в първите 48 часа състоянието е било критично и десетки лекари, специалисти в различни области са се борели за живота му. След като състоянието му е било стабилизирано, е била свикана Лекарска консултативна комисия, която да се произнесе за причините.
 
"Има редица причини, които могат да доведат до подобно състояние. Трябваше да бъдат изключени всички медицински причини, за да сме убедени, че става дума за външна намеса и да подадем сигнала", обясни пиартът на "Токуда" Боряна Маринкова. 
 
Бебето е настанено в "Токуда" вечерта на 18 април (над 12 часа след като то е било удряно от акушерката), след като от "Софиямед" са съобщили за новородено във влошено състояние с нарушения в кръвната картина – нисък хемоглобин и съмнения за вътрешен кръвоизлив.
 
В момента бебето се възстановява и състоянието му е стабилно. То вече не е на апаратно дишане и животът му е вън от опасност.

Професионално изпепеляване

Експерти днес обясняват на пръв поглед необяснимите действия на акушерката Емилия Ковачева с т. нар. синдром на "изпепеляване" или бърн аут. От самата болница описват акуперката като човек с отлична професионална репутация и професионално поведение. От там казват и че не е имало индикации за промяна в поведението й. Здравни специалисти обаче коментираха пред Нова телевизия, че няма как нещо такова да се случи просто изведнъж, без да е имало някаква предистория или индикации.

По данни на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари 70% от лекарите у нас страдат в различна степен от "бърнаут", пише в. "Преса". Последният стадий на синдрома е т.нар. "пълно изгаряне, който се характеризира с пълно отчаяние, с невъзможност за работа, с отрицателни чувства към нея и нерядко се отключва цинизмът. 

Експерти по здравни грижи днес коменитраха и проблема с недостига на медицински персонал и дългите дежурства, които лекари и здравни работници дават, включително и поемането на двойни смени.

"Това е изключително натоварващ и отговорен труд. Регламентираното работно време е 12 часа дневно дежурство, следва нощно дежурство. Между дневното и нощното има почивка 12 часа. След това имат два почивни дни. Извън това работно време, това е нечовешко използване на човешкия труд", коментира зам.-директорът на АГ болница "Св. София" д-р Валентина Григорова пред Нова телевизия.