България и Северна Македония ще почитат съвместно Свети Наум, Цар Самуил и Свети Климент Охридски, но още не могат да се разберат за Гоце Делчев. Това стана ясно след вчерашното заседание в София на съвместната експертна комисия между двете страни, която се събира за пети път. Тя беше създадена съгласно договора за добросъседство, подписан от премиерите Бойко Борисов и Зоран Заев на 1 август 2017 г. и има за цел да разреши исторически и образователни въпроси между двете държави.
Председател от българска страна е Ангел Димитров, бивш наш посланик в Скопие, а от македонска - Драги Георгиев, директор на македонския Институт за национална история.
Видният революционер и идеолог на ВМРО Гоце Делчев е почитан като национален герой и в двете страни, а името му дори се споменава в химна на Северна Македония. Гробът му е в двора на църквата „Св. Спас“ в Скопие, а тленните му останки са предадени от комунистическата власт у нас на тогавашна Югославия през 1947 г.
Неговият произход и дейност, евентуални бъдещи общи чествания на живота и работата му за освобождението, се оказаха препъникамък за членовете на комисията.
На последното заседание бе обсъдено и съдържанието на учебниците за пети и шести клас, покриващо периода на Античността. И там експертите установиха сериозни различия в позицията си, които по думите им предстои да изгладят на следващото заседание през май, предаде БНТ. Там също има разминавания, които ще се изчистват на следващото заседание през юни.
Членовете на комисията от двете страни се опитват да сближат мненията си и да изготвят предварителни препоръки, които могат да бъдат приети в окончателната форма на следващото заседание в началото на юни и след това да бъдат дадени като препоръки и за двете правителства.
След два дни дебати в Скопие на предишното заседание българо-македонската комисия се обединява около позицията, че има достатъчно основания да предложи на двете правителства общо почитане на Цар Самуил, Свети Климент Охридски и Свети Наум.