Преди откриването на Мюнхенската конференция по сигурността президентът Румен Радев заяви, че развитието на ситуацията в Украйна е поставила в ступор редица политици, включително и български, както и че вече "реализмът измества наивността и невежеството".

Пред журналисти държавният глава каза, че най-сетне налице е политическа воля на най-високо ниво за урегулиране на конфликта със средствата на дипломацията и този процес трябва да се подкрепя.

Радев подчерта, че предстоят важни разговори за мира, бъдещето на Европа и глобалната архитектура за сигурност. "Събитията през последните дни се развиват с огромна скорост, а реализмът измества наивността и невежеството по отношение на ситуацията в Украйна", заяви той.

Държавният глава подчерта, че развитието на ситуацията в Украйна поставя в ступор редица политици, включително български, които в момента са в режим на ослушване, тъй като сляпо са вярвали във военното решение, в победата над Русия и нейното изтласкване извън границите от 2014 година, съобщиха от президентската пресслужба.

Според Радев въпросните политици са окуражавали Украйна вместо да изгражда солидни отбранителни линии, за да съхрани своя потенциал, да се втурне в самоубийствено контранастъпление, без да има условията за успешна настъпателна операция.

По думите му това се е превърнало във фиаско с катастрофални последици за Украйна като човешки, икономически и териториални загуби.Според него затова засега Европа не намира място в започналия диалог между САЩ и Русия, който е всъщност за бъдещето на континента.

"Трябва да си даваме сметка, че разговорът между президентите Тръмп и Путин отваря нова ера на взаимодействие между глобалните сили, която измества институционалните структури на международния дневен ред. Че урегулирането на войната в Украйна най-вероятно отваря вратата за нещо много по-голямо – за създаването на нов световен ред", каза Румен Радев.

Той подчерта, че за нас като европейци съвсем не е без значение какъв ще бъде той, дали ще се гради върху принципите на международното право и Устава на ООН, или ще бъде основан на сила и сфери на влияние.

"Затова Европа трябва час по-скоро да излезе от утопията и да намери своето достойно място в новата геополитическа реалност", призова президентът. 

Радев напомни, че няколко месеца след началото на войната опитен дипломат като Хенри Кисинджър е предложил свой план за мирно решение – отдаване на територии срещу суверенна, демократична и свободна Украйна в останалата част.

„Знаете какво се случи с Кисинджър, как беше критикуван, как беше остракиран. Знаете какво се случи с всеки политик, който се опита да изложи позиция на разума, който изказваше реалистични становища какво се случва и как ще завърши – той беше обвиняван за знаете за какъв“, заяви президентът.

Румен Радев попита политиците, включително и българските политици, които вкупом са настоявали и водели към ситуацията, която виждаме в момента, дали трябваше да минат 3 години, да има стотици хиляди загинали, да има една опустошена държава като икономика, инфраструктура и демография, за да се върнем отново към плана на Кисинджър, който в момента вече се разгръща.

„Нека всеки, включително българските политици, да се замислят какво трябва да бъде реалното поведение на един политик в такава ситуация – дали да се подчинява на утопията с всички катастрофални последици, или да се бори за това, което е реално възможно“, подчерта държавният глава.