Президентът Росен Плевнелиев е уверил новоизбрания държавен глава Румен Радев, че ще се консултира с него при евентуалното съставяне на служебно правителство. Това е станало на срещата между двамата, която се проведе днес на Дондуков 2. Срещата бе договорена в късните часове в неделя, след като се разбра, че кандидатът на инициативен комитет, подкрепен от БСП, печели изборите за президент.

"Това бе духът на поканата на Плевнелиев за нашата среща - между нас да има координация при съставяне на служебен кабинет", поясни Радев. Той обаче призова да не се бърза с изводите и оценките, пише 24 часа. Всичко зависи от това дали някоя парламентарно представена партия няма да реши сама или в коалиция да състави правителство.

Президентът Плевнелиев и неговият приемник обмениха мнения по необходимите през следващите дни и месеци стъпки, които следва да бъдат предприети от президентската администрацията и от отговорните политически фактори в страната. От изключителна важност е да бъде запазено спокойствието в България, да бъде осигурена предвидимост и яснота относно предстоящите действия на институциите, съгласно записаните в Конституцията механизми и процедури на приемственост в изпълнителната и в законодателната власт.

Росен Плевнелиев и Румен Радев обсъдиха приключилите избори за президент и вицепрезидент и националния референдум и споделиха оценката, че изборният процес е протекъл без сериозни нарушения, по демократичен и легитимен начин.

Двамата коментираха и настоящата политическа ситуация в страната, с оглед на необходимостта от координирани и максимално публични и прозрачни действия на всички отговорни институции. За да бъде избегната политическа криза в страната, е необходимо да бъдат избягвани всякакви едностранни действия на която и да е институция, а политическият и междуинституционалният диалог са основа за преодоляване на напрежението в обществото в следизборна ситуация, беше подчертано по време на разговора. 

Още новини четете ТУК

TrafficNews.bg