Четирите национално представителни работодателски организации в страната обявиха, че ще напуснат Националния съвет за тристранно сътрудничество, ако управляващите продължат да ги игнорират при приемането на важни законови промени.

Като пример за несъгласувани с бизнеса изменения те дават възможността хората, родени след 1959 г., да избират дали да се осигуряват и в частен пенсионен фонд, или вноските им да отиват само в Националния осигурителен институт (НОИ).

Другите спорни от гледна точка на работодателите поправки, минала без обсъждане, е криминализирането на укривнето на осигуровки и увеличаването на минималната заплата. Всички тези промени бяха консултирани само със синдикатите, припомнят работодателите.

В писмо, подписано от председателите на Българската стопанска камара (БСК), Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ), Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) и Българската търговско-промишлена палата (БТПП), се казва, че съветът за тристранно сътрудничество не се е събирал от два месеца и половина. Той се председателства от вицепремиера Ивайло Калфин, а в него освен работодателите участват и двата синдиката.

Работодателите изразяват недоволството си, че няма и обсъждане на предложените от Министерството на финансите нови идеи по отношение на парите за втора пенсия. Те предвиждат изборът между НОИ и частен фонд да не е еднократен, а ако хората се прехвърлят към държавното осигуряване, парите за втора пенсия да отиват в Сребърния фонд. "Диалогът се води задочно, чрез медиите и като индивидуална инициатива само на едната страна от социалните партньори", пишат работодателските организации.

"Особено притеснителна е наложилата се практика промени в трудовото и осигурително законодателство да се инициират от министри и се внасят от народни представители, а не от Министерския съвет, чрез което се заобикаля НСТС, а промените се приемат без съгласуване със социалните партньори", смятат бизнес организациите.

Те припомнят текст от Кодекса за социално осигуряване, според който при регулирането на трудовите и осигурителните отношения държавата трябва да се консултира с организациите на работниците и на работодателите. Според бизнес организациите не се спазва и правилникът на Народното събрание, според който по законопроекти, регулиращи трудови и осигурителни отношения, трябва да се иска становище от НСТС. Подобни законопроекти трябва да се утвърждават и от надзорния съвет на НОИ, припомнят работодателите.

Бизнес организациите заявяват още, че вицепремиерът Калфин "не реагира по подобаващ начин за спазване на правилата на председателствания от него НСТС". "Нещо повече, стана традиция г-н Калфин да представя пред обществото идеи за нормативни промени, несъгласувани по съответния законов ред със социалните партньори.

По-тревожното е, че тези идеи съвпадат с очакванията само на синдикатите, а позициите и интересите на работодателите биват грубо пренебрегвани", пише в писмото. В него се казва още, че "подходът на приемане на нормативни промени без необходимия тристранен диалог се превръща в рецидив в дейността на политическия елит и синдикатите, който е насочен срещу работодателите".

 "Всичко това ни води до заключението, че НСТС е игнориран като институция, както от правителството, така и от политическите сили и дори от неговия председател. Считаме, че превръщането на съвета в неработещ, бутафорен и изпразнен от съдържание орган е не само недопустимо, но преди всичко е грубо нарушение на действащото национално законодателство и Конвенция №144 на Международната организация на труда.

Призоваваме управляващите да преосмислят описания по-горе маниер на работа и да възстановят нормалното функциониране на органите за партньорство на национално ниво. В противен случай, не виждаме смисъл в участието на нашите организации като членове на един неработещ обществен орган", заявяват работодателите.

TrafficNews.bg