Истински хаос е настъпил с инфраструктурните програми на районните администрации в Пловдив, научи TrafficNews.bg. Част от райкметове не могат да стартират проекти от строителната си програма, а за аварийни ремонти трябва да правят непрестанни искания към Голяма община. Причината е постоянното жалене на обществените поръчки, както и новия модел на бюджетиране на районните администрации.
До миналата година всички районни кметове получаваха между 300 000 и 700 000 лева плюс всички приходи от гаражите. След като започна премахване на клетките, районите се лишиха от този приход, а все още твърдо малко са постъпленията от платното паркиране, което се въвежда поетапно.
Въпреки че всички районни кметове поискаха между 1 и 2 млн. лева, за да реализират инфраструктурната си програма, те получиха суми между 300 000 и 500 000 лева.
Мотивите бяха, че кметовете ще получават допълнително финансиране при всеки готов проект, който имат. Някои райони получиха и целево финансиране за различни обекти като „Западен” за новия лесопарк, „Централен” за галерията в „Детмаг”, „Тракия” за многоетажен паркинг и други.
Сумите, които бяха дадени в началото на година на практика веднага бяха разпределени за неотложени ремонти, детски площадки и други по-малки проекти.
Освен подхода пари срещу проекти, от градската администрация пуснаха и обществена поръчка за близо 7 млн. за текущи ремонти на улици и булеварди през февруари. На практика всеки един район трябваше да разполага с 1 млн. лева за ремонти на компрометирани участъци плюс 1 млн. лева за квартал Коматево. Поръчката обаче бе блокирана в КЗК, а и до този момент се върти из институциите.
Общинските администрации стартираха самостоятелни процедури за поръчки между 1 и 2 млн. лева за текущи ремонти. В момента те вървят, а след като бъде сключен договор с фирма, районните кметове ще искат пари от Голяма общината.
Докато не приключат процедурите обаче, част от районните кметове не могат да изпълняват дребни ремонти и да решават рутинни проблеми. Почти всички пари от Бюджет 2018 за районите са изхарчени или разпределени, а кметовете им пишат докладни до градоначалника за аварийни ремонти.
Така например „Северен”, „Западен” и „Южен” искат суми между 15 000 и 50 000 лева, за да могат да запушат дупките, които са зейнали в кварталите. Исканията им пък трябва да минат през решение на Общинския съвет, което още повече бави кърпежите.
Кметът Иван Тотев също каза, че се търсят начини да се прехвърлят пари от блокираните поръчки към район „Северен” и другите райони, за да изпълняват инфраструктурните си програми.