Близо 300 служители на МВР се събраха пред сградата на Министерски съвет на протест за по-високо заплащане на нощния труд. Участниците носеха синдикални знамена и трикольори, някои вдигаха и плакати.
Протестът е под надслов „За достойни условия и заплащане на нощния труд“. Исканията на полицаите са за сериозно увеличаване на допълнителното възнаграждение за нощен труд, което в момента е 0,25 лв. на час. Протестиращите настояват тази сума да бъде обвързана с минималната работна заплата и да се повиши на 2,50 лв. Протестът съвпада с професионалния празник на МВР, който се чества днес.
Настояваме за увеличение на минималното възнаграждение за нощен труд за всички, не само на полицаите, заяви председателят на УС на Синдикалната федерация на служителите в МВР Валентин Попов.
“Не казваме, че искаме да се случи на момента. Искаме обаче обещание и да видим, че някой разбира проблема. Министър Маринов беше казал в началото на годината, че нощният труд ще се качи от 0,25 на 0,50 стотинки на час. Беше изготвено такова предложение, но то така или иначе не стигна до никъде. Причината беше, че нямало пари - ами добре, но нашият труд не е безплатен. Ние се борим цялостно нощният труп да се вдигне, а не само в системата на МВР”, възмути се Попов.
"Тук сме да защитаваме граждански права и да застъпим гражданска позиция. Близо година се опитваме да докажем нещо, което е било ясно на хората преди много години", коментира Попов, като припомни, че и вътрешният министър, и премиерът са полагали нощен труд и знаят за какво става въпрос.
"Нека обаче другите от Министерски съвет да вземат да дойдат да изкарат едно дежурство с нас. Дори и без да работят. За да видят за какво става въпрос", каза още той. Попов изтъкна, че не е вярно, че протестиращите са тук за увеличение на възнагражденията за нощния труд само на полицаи, пожарникари и надзиратели в затвори.
"Настояваме за увеличение на минималното възнаграждение за всички, които полагат нощен труд. Искаме сериозно увеличение на минимума, който не помръдва повече от 10 години и е 0,25 лв.", призова Попов.
Надзирателите, които участваха в протеста, отидоха и пред сградата на Министерството на правосъдието, за да настояват да чуят какви са мотивите на министър Данаил Кирилов за отстраняването на шефа на затворите Васил Миладинов.
“Виждате, че сме задали въпроси. Не можем да твърдим нищо, защото ние не знаем категорично какво и как е станало. Задаваме въпроси, нека коментираме след отговорите”, заявиха пред TrafficNews членове на Синдиката на служителите в затворите.
Още от категорията
Съпругата на Данаил Веселинов: Докато не стъпи на българска земя, не смея да се радвам