Екобомба ни чака заради загробването на стотици хиляди прасета, избити заради африканската чума по свинете /АЧС/. За това предупредиха протестиращи край село Крушаре в отворено писмо, адресирано до премиера Бойко Борисов, министрите на земеделието и екологията - Десислава Танева и Нено Димов, и до изпълнителния директор на Българската агенция за безопасност на храните /БАБХ/ Дамян Илиев.
"За нас е изключително тревожен фактът, че се разкрива вече четвърта екологична бомба, в резултат на свободно разхвърлени отпадъци от т.нар."превантивно" клане на прасета”, пише в писмото, цитирано от БТА. „Пред Вас това се представя като инцидентни, единични случаи, но ние Ви уверяваме, че това е практика, в резултат от заповедта за самостоятелно избиване на тези домашни животни и пълната липса на регламент и контрол над извършването на тази дейност." Според авторите на писмото, по този начин чумата се разпространява допълнително в цялата страна. Те подозират, че има и икономически интереси, свързани с дърводобива, тъй като той не е спрян като превантивна мярка срещу разпространението на АЧС, за разлика от лова.
В декларацията се посочва, че камионите и дървосекачите, които работят в гората, също могат да допринесат за разнасяне на заразата. За да не бъде издадена заповед за спиране на сечта във времето, в което се налагат превантивни мерки, протестиращите подозират "икономически интереси в този сектор".
TrafficNews предупреди още миналата седмица, че е възможна екокатастрофа в Русенско заради загробването на стотици хиляди прасета. Пред медията ни ветеринари заявиха, че подпочвените води там не са дълбоко и може да бъдат заразени от разлагащите се трупове. Медиците казаха още, че тази практика не е забранена в регламента на Еврокомисията, но никъде не е прилагана в толкова големи размери.
Само в първите три свинекомплекса, които пламнаха в Русенско – в Николово, Бръшлен и Голямо Враново, бяха евтаназирани и загробени 87 000 животни.
В Бръшлен имаше и протести на стопани, тъй като първоначално избраното място за трапове до Сливо поле е било съвсем близо до производствените им бази.
„„Тук има зърнобази, цехове за пелети. Точно където ще загробват, има птицеферма с 40 хил.бройлери. Има биопроизводство. Ние сме за тази коварна болест бързо да се унищожи, но да не бъде за сметка на някой друг”, коментираха земеделски стопанини.
Така се наложи да бъде избран нов терен, който е общинска собственост и от години не се използва.
Още от категорията
Съпругата на Данаил Веселинов: Докато не стъпи на българска земя, не смея да се радвам