Гарантиран кошмар очаква от 18,30 до 20,30 часа шофьорите на входа и изхода на София към магистрала "Тракия" до петък. Възловият булевард "Цариградско шосе" ще бъде блокиран в час пик от протестиращите жители на квартал "Горубляне".
Те недоволстват от начина, по който се отчуждава собствеността им заради новия устройствен план, който предвижда строителство върху частни терени, които предстои да бъдат одържавени.
Проблемът идва от проектите на Столичната община за разширяване на Южната дъга на Околовръстния път и продължението на булевард "Копенхаген".
Според жителите на „Горубляне“ собствениците на земи и терени не получават адекватно заплащане на отчуждените си терени. Някои от тях споделиха, че са получили 30 лева на квадрат, докато съседни терени - стотици левове на квадрат.
Гражданското недоволство във връзка със Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост, заплашващ частната собственост, придоби неочаквани размери.
Днес отново движението по "Цариградско шосе" беше напълно блокирано, а образувалото се огромно задръстване предизвика гнева на шофьорите. Само намесата на полицията предотврати саморазправа между водачите и протестиращите.
От инициативния комитет в Горяблане, който организира ежедневните блокади, твърдят, че с тях са солидарни и идват да ги подкрепят жители на Дървеница, Казичене, Бусманци, Кривина, село Житница.
Очаква се да се присъединят и жителите на всички села около София, включени в общия градоустройствен план на столицата с цел национализация на земите им чрез градоустройствени процедури, твърди архитект Янита Тарабанова, която е сред главните активисти на горубленци.
"Според Закона за изменение и допълнение на Закона за държавната собственост, по всяко време и без регулирана цена, държавата може да отнема частна собственост. Интересното е, че според тази промяна, държавата може да засегне нечия собственост, не само за неотложните си нужди, но и при апетити от частни инвеститори. Но това, което притеснява повече гражданите, е правото на отнемане на частната собственост, без да има критерии за цената, което често води до безценица", твърди Тарабанова.